Karatiștii din județ au luptat la diferite competiții

De unde s-au întors cu medalii

Un sfârșit de săptămână încărcat pentru karateka de la mai multe cluburi din județul Satu Mare. Unii dintre aceștia au participat la campionatele naționale, iar alții la alte competiții cu caracter internmațional.

Bronz pentru Bartincki la Campionatele Universitare

O medalie de bronz a cucerit Bartincki Attila la Campionatele Universitare ale României, competiție care a avut loc la Izvorani. Legitimat la CS Karate Do B.F.K.S. Carei, Bartincki a concurat la kata și kumite. Cel mai bun rezultat l-a obținut la kumite 60 kg unde a cucerit bronzul în timp ce la stilul kata s-a clasat pe locul 5. La acest eveniment au participat 17 universități din țară, iar Bartincki a reprezentat Facultatea de Educație Fizică și Sport al Universității Babeș-Bolyai din Cluj Napoca

Locul 4 pentru Cristina Marcovici la Cupa Europei

Vineri, sâmbătă și duminică s-au desfășurat Campionatele Europene de Karate Shotokan SKDUN și Cupa Europeană Kohai, la Dabrowa Gornicza în Polonia. Au participat 900 de sportivi din 20 de țări. Marcovici Cristina, de la CS Karate Do, a participat la Cupa Europeană, la kata 10-11 ani și s-a clasat pe locul patru.

Rezultatele de la Sakura Carei

Tot la Dabrowa Gornicza au fost prezenți și 13 sportivi de la ACS Sakura Carei. Careienii de pe podium la Cupa Europeană:
Locul 1: Keseru Mercedes (sanbon kumite 8-9 ani -32 kg)
Locul 2: Simonka Rajmond (sanbon kumite 8-9 ani,+35 kg), Potrovita Sergiu (kata minicadeți 6-4 kyu), Keseru Mercedes (kata 8-9 ani, 7 kyu)
Locul 3: Pomian Mirela (kumite cadete -50 kg), Cimpoies Atiila (kata juniori 9-7 kyu), Csizmar Nandor (sanbon kumite 10-11 ani +40 kg), Simonka Rajmond (kata 8-9 ani 6-4 kyu), Molnar Patric (kata cadeți 6-4 kyu)

Aur, argint și bronz pentru Knecht Patrik la Europene

La Campionatul European SKDUN au participat doi sportivi de la ACS Sakura, Knecht Patrik si Medvei Edvin. Knecht Patrik a câștigat trei medalii prețioase. Astfel, Patrik a cucerit titlul european la kumite echipe cadeți, +55 kg, argintul la kumite echipe cadeți mixt și bronzul la kumite minicadeți individual +55 kg. Medvei Edvin nu s-a calificat în primii opt la kumite cadeți -70 kg.

La final, conducerea clubului ACS Sakura ține să mulțumească sponsorilor generoși care au sprijinit deplasarea sportivilor. Totodată, antrenoarea Engber Ingrid anunță că pe lângă antrenamentele zilnice ale sportivilor începători și avansați, în 18 aprilie încep antrenamentele de inițiere în karate shotokan pentru adulți. Antrenamentele vor avea loc luni, miercuri, joi, de la ora 19:00, în sala de sport a Școlii Generale Nr. 3 Carei.