Latovlevici și Gardoș vinovați pentru înfrângerea Stelei

Reghecampf poartă o mare parte din vină pentru eşecul suferit de Steaua aseară, 1-5 pe teren propriu, cu Stuttgart. Tehnicianul a ales un sistem testat doar în două partide 3-4-3, iar acesta s-a dovedit falimentar.

Chiar şi aşa, fără gafele din apărare – şvabii aveau 2-0 în minutul 17, după două goluri marcate din faze fixe -, antrenorul roş-albaştrilor consideră că strategia aleasă de el putea să dea roade. Imediat după primirea primul gol, Laurenţiu Reghecampf l-a chemat la marginea terenul pe Iasmin Latovlevici pentru a-i reproşa plasamentul său din defensivă. Fundaşul dreapta a continuat evoluţia slabă, având o mare parte din vină la golul doi, nereuşind să facă marcaj lui Harnik.
Şi la final, tehnicianul, în general foarte atent la cuvintele alese, l-a luat în colimator pe Florin Gardoş, jucător care l-a scăpat din marcaj pe căpitanul nemţilor, Tasci, autorul primului gol. Tănase a fost schimbat în partida de aseară cu Prepeliţă după ce, în minutul 60, a fost accidentat grav de Kvist. Jucătorul lui Stuttgart l-a călcat pe Cristi Tănase, iar decarul Stelei nu a mai putut continua, acuzând dureri la glezna piciorului stâng. Dacă testele medicale la care va fi supus vor arăta că tendonul îi este afectat, atunci Tănase ar putea lipsi de pe teren în acest final de tur, inclusiv în ultima partidă din Europa League, contra lui FC Copenhaga. O altă veste proastă pentru Reghecampf a fost constituită de o reaccidentare a lui Lucasz Szukala, cel care abia revenise la antrenamente. Ei nu vor juca contra Braşovului.

ÎNOT

Aur pentru David Popovici

După  prestație mai puțin convingătoare la C.M. de natație din Japonia, de unde s-a întors fără medalii, David Popovici a luat decizia de a participa la Naționalele de înot în bazin scurt,…