Lenard Berei este campion balcanic la cadeţi

bereiZilele trecute s-au desfăşurat Campionatele Balcanice la cadeţi la lupte greco-romane. Competiţia a fost găzduită de localitatea Bursa din Turcia, iar printre participanţi l-am avut şi pe Lenard Berei (100 kg), sportivul de la CS Satu Mare – Cetate Heracle Ardud. Iar elevul antrenorului Tudor Barbul s-a descurcat excelent. Spunem asta deoarece sportivul a devenit campion balcanic.

Vineri seară a trecut în finală de un reprezentant al ţării gazdă în stil de mare campion, cu 8-0 astfel că şi-a adjudecat medalia de aur la Balcaniadă. Din lotul României ar fi trebuit să facă parte şi Marius Bulgăr la 47 kg. Doar că acesta a fost anunţat abia joi seara şi nu a mai putut ajunge la Bucureşti pentru a porni alături de delegaţia română. “Nu pot decât să mă bucur pentru Lenard. E un copil talentat care a confirmat încă o dată. Păcat de acest Bulgăr Marius care ar fi putut face faţă la Balcaniadă şi cine ştie, am fi avut doi campioni. De sportivii noştri sunt tot mai interesate cluburi mari din ţară, dar şi din străinătate, ceea ce nu e puţin lucru”, a spus antrenorul Barbul.

Sâmbătă s-a desfăşurat şi proba pe echipe, iar România, cu Berei în componenţă, a cucerit medalia de argint. În finală, Turcia s-a impus la un singur punct diferenţă.

Medalii pentru Karate Do Carei

Asculta acest articol Localitatea Kazincbarcika (Ungaria), a găzduit în 21 martie turneul de karate Shotokan “Bodi Ilona Emlekverseny”. Au participat