Lupta pentru un loc în competițiile europene se strânge în Liga 1

Nici o victorie pentru primele patru clasate în etapa a 24-a

Liga lui Mitică a trecut de etapa cu numărul 24, asta după ce luase o pauză de două săptămâni, timp în care au avut loc preliminariile CM 2014 Brazilia.

Ultimele trei meciuri s-au putut vedea luni seară, întâlniri în care s-au înscris mai multe goluri decât în celelalte șase meciuri jucate de vineri până duminică. Supriza serii a venit la Galați acolo unde Oțelul a obținut un punct în minutul 94, contra liderului Steaua. Atunci a înscris Sârghi după o centrare, iar golul marcat de Szukala în minutul 63 pentru steliști s-a dovedit a fi doar pentru un punct. Scor final 1-1.

Într-un alt meci din etapa a 24-a, Dinamo a reușit să învingă locul 2, Astra Giurgiu cu 1-0, confirmând astfel forma bună în care se află în acest retur.

După rezultatele înregistrate, observăm că primele patru clasate nu au obținut victoria, iar principalele urmăritoare, Dinamo și Vaslui vin tare pentru un loc în competițiile europene. Desigur, vorbim aici de locurile 2 și 3, pentru că Steaua are după această etapă 13 puncte avans când mai sunt zece etape.