Luptătorii au făcut legea la Campionatul Naţional de cadeţi

Sătmărenii au cucerit 7 medalii, din care două de aur la individual şi una pe echipe

lupte

Sâmbătă şi duminică, Iaşiul a găzduit Campionatul Naţional de cadeţi la lupte greco-romane, acolo unde luptătorii de la CS Satu Mare – Cetate Ardud au dominat competiţia, obţinând rezultate deosebite. La această categorie de vârstă, sătmărenii au cucerit şapte medalii dintre care două titluri la individual şi o medalie de aur pe echipe.

Şcoala de lupte de la Mădăras şi-a demonstrat din nou valoarea, a arătat că are o generaţie puternică, dovadă fiind medaliile cu care aceşti sportivi să întorc acasă.

În concursul din Iaşi, în prima zi doi dintre ei au luat două titluri naţionale. Au luptat foarte bine şi au bătut tot ce le-a ieşit în cale. Una dintre medaliile de aur îi aparţine lui Leinard Berei (100 kg), sportivul care în vară va participa la Jocurile Olimpice de Tineret din China. Acelaşi rezultat l-a obţinut şi Sabinel Lobonţ la categoria 50 de kilograme. Aproape de o medalie a fost şi Dănuţ Bulgăr la 69 de kilograme. Acesta a pierdut din păcate, surprinzător, pe final când mai erau 30 de secunde, şi conducea cu 7-1. În cea de-a doua zi, sătmărenii şi-au mai trecut în cont încă cinci medalie. Două de argint prin Marius Bulgăr (39 kg) şi Cătălin Dângă (46 kg) şi două de bronz prin Sandor Peck (76 kg) şi Mădălin Bulgăr (63 kg), care a luptat deşi a suferit recent o operaţie la genunchi.

Medalie de aur pe echipe

În primă fază echipa CS Satu Mare – Cetate Ardud a luat argintul pe echipe. A terminat la egalitate de puncte cu Bacăul, însă, din câte ne-a transmis antrenorul sătmărean, Tudor Barbul, nu s-a luat în calcul bronzul obţinut de Mădălin Bulgăr. Federaţia Română de Lupte a spus că se va reface clasamentul final, iar sătmărenii obţin şi aici medalia de aur. “A fost un concurs foarte reuşit pentru sportivii mei. Mă bucur de rezultatele pe care le-am obţinut, însă am şi un regret la 63 de kilograme, acolo unde arbitrii ne-au luat medalia de aur. Am arătat din nou că avem o generaţie foarte bună”, ne-a declarat Tudor Barbul.

Sportivii sătmăreni sunt pregătiţi de Tudor Barbul, Ludovic Lieb, Claudiu Blaga, Barbul Norocel şi Francisc Szabo. Pe această cale, pentru sprijinul acordat, se aduc mulţumiri Primăriei Ardud şi Primăriei Terebeşti.