Luptătorii reprezintă Satu Mare cu succes

lupte3Zalăul a găzduit sâmbătă Memorialul “Nicolae Bălănescu”, o competiție destinată luptelor greco-romane. Au urcat pe saltele sportivi din mai multe județe, iar printre ei s-au aflat și 30 de luptători de la CS Satu Mare – Cetate Ardud.

Sătmărenii au obținut rezultate foarte bune, au dominat acest concurs. La categoria copii 2, pe primul loc s-au clasat Raul Zarzu (24 kg), Paul Oros (29 kg), Marian Zaha (35 kg), Andrei Romaniuc (40 kg), iar la fete, 57 kg s-a impus Andreea Bulgăr. Pe doi au încheiat concursul Trandafir Silaghi (24 kg), Cristian Giurcuţ (29 kg), Felician Chiş (40 kg), Ionică Ştefan (59 kg), iar pe trei au fost Pavel Paul (29 kg), Matei Suciu (35 kg), Robert Steibinder (40 kg) şi Andrei Barbul (59 kg). La copii 1, de la CS-Cetate au câştigat Marius Bulgăr (32 kg), Andrei Buzilă (42 kg), Raul Neamţ (47 kg), Peter Peck (53 kg) şi Dănuţ Bulgăr (66 kg). Pe doi s-au clasat Nicolae Ziman (42 kg), Emanuel Dragoş (47 kg) şi Gerhard Diţic (80 kg). Pe ultima treaptă a podiumului au urcat Nicolas Bordura (42 kg) şi Sabinel Lobonţ (53 kg). La juniori, Claudiu Blaga (60 kg) şi Sandor Peck (74 kg) s-au clasat pe doi.

Valoroșii sportivi de la CS Satu Mare – Cetate Ardud au făcut deplasarea cu microbusul Primăriei Ardud și cu cel al antrenorului Tudor Barbul. Pentru sătmăreni urmează un nou concurs interesant. La sfârșit de săptămână vor participa la C.N. Hercules din Carpați și la un turneu internațional în Ucraina, la Beregovo.