Luptătorii sătmărenii, pe podium la un turneu din Slovacia!

Luptătorii de la CS Satu Mare – Cetate Ardud au participat la sfârşit de săptămână la un turneu de lupte greco-romane la copii desfăşurat în Slovacia, la Dunajska Streda. Este un turneu tradiţional şi la care sătmărenii îşi fac apariţia mai mereu. În acest an au luptat pe saltele 195 de sportivi din 11 ţări.

Astfel, judeţul Satu Mare a fost reprezentat de trei sportivi, doi dintre ei terminând pe podium. David Prunar a cucerit medalia de argint la categoria 50 de kilograme, la fel şi Utcza Anderson la 57 de kilograme. Edwin Utcza a ocupat locul 5 la 28 de kilograme. Sportivii sunt antrenaţi de Claudiu Blaga. Ni se transmite că pentru sătmăreni urmează cantonamentul de la mare şi competiţie pe plajă în perioada 21-27 august.