Madrid contra Madrid în Liga Campionilor

realFinală inedită în Liga Campionilor la fotbal. Pe 28 mai, la Milano, își vor disputa trofeul, două echipe din capitala Spaniei, Real și Atletico Madrid. Dar obiectiv vorbind, nu se poate spune că este vorba de o “finală inedită“.

Cele două echipe au mai jucat o finală, tot de Liga Campionilor, în mai 2014. Atunci a învins Real Madrid, cu scorul de 4-1, dar meciul a avut nevoie de prelungiri. Ce va fi pe “San Siro” pe 28 mai? Prin prisma palmaresului Real are prima șansă. Dar o finală este cu totul altceva decât un meci de calificare așa că meciul va fi deschis oricărui rezultat.

Înainte de finală însă se cuvine să vorbim puțin despre semifinala în care Real Madrid a obținut calificarea în ultimul act. Echipa din capitala Spaniei, cu s-a impus cu scorul de 1-0 în fața celor de la Manchester City. Unicul gol, coautor Bale, a fost marcat în minutul 20 de Fernando care a deviat în propria poartă șutul centrare al galezului. Apoi, până la final, Real a mai avut 3-4 ocazii bune în timp ce City n-a avut niciun șut pe poarta, iar singura ocazie i-a aparținut lui Kun Aguero, șut peste poartă de la 16 metri.

Una peste alta calificare meritată a Realului, echipa cu cel mai bogat palmares din lume, 14 finale, de Liga Campionilor, sau Cupa Campionilor cum s-a numit în trecut.

Real Madrid: Navas – Carvajal, Sergio Ramos, Pepe, Marcelo – Modric (Kovacic, 88), Kroos, Isco (James Rodriguez, 67) – Jese Rodriguez (Vazquez, 56), Ronaldo, Bale. .
Manchester City: Hart – Sagna, Kompany (Mangala, 10), Otamendi, Clichy – Fernando – Navas (Iheanacho, 69), Fernandinho, Yaya Toure (Sterling, 61), De Bruyne – Aguero.