Mani Gyenes a urcat 7 locuri în clasamentul general de la Raliul Dakar

Raliul Dakar și-a consumat marți etapa cu numărul 3. Bucla Al Qaisumah a măsurat în total 636,16 kilometri după ce, în urma ploilor, a fost reconfigurată proba specială și a ajuns la o lungime de 255,31 kilometri (inițial au fost programați 368,36 kilometri).

Sătmăreanul Emanuel Gyenes, de la Autonet Motorcycle Team, a plecat din bivuac la ora locală 05:38 și a avut de parcurs o legătură de 214,33 kilometri până la startul pe proba specială. Traseul a început cu zone nisipoase rapide și chiar de la kilometrul 6 s-a mers pe culmi de dune. Totul a fost o varietate de zone rapide și dune, însă la kilometrul 168 au avut parte de o zonă foarte mare de dune înalte și abia la kilometrul 242 traseul a devenit din nou rapid. S-a dovedit a fi o zi cu navigație dificilă. Dar ploaia din ultimele zile a făcut ceva mai ușoară traversarea dunelor.

Câștigătorul zilei la clasa moto a fost Joaquim Rodrigues (Portugalia) cu timpul 2 ore 34 de minute 41 de secunde. Sătmăreanul Emanuel Gyenes a termint pe locul 49 cu timpul 3 ore 5 minute 53 de secunde. La general, Gyenes se află pe locul 65 (72 anterior). La clasa Male Moto, Gyenes ocupă locul 9.

După bucla Al Qaisumah, pe 5 ianuarie raliul se va îndrepta către Riyadh, capitala Arabiei Saudite, unde riderii vor rămâne până pe 9 ianuarie.

Programul Raliului Dakar la clasa Moto:
• Etapa 4 (5 ianuarie): Al Qaysumah – Riyadh (707 km total/ 465 km proba specială)
• Etapa 5 (6 ianuarie): Riyadh – Riyadh (564/348)
• Etapa 6 (7 ianuarie): Riyadh – Riyadh (635/421)