Marco Bota continuă să conducă după etapa a doua a Campionatului Național de karting

Cea care s-a ținut în localitatea Prejmer, Brașov

DIGITAL CAMERAÎn zilele de 15-16 iunie s-a organizat cea de-a doua etapă a din Campionatul Național de Karting Dunlop. Aceasta a avut loc în Prejmer, Brașov, pe cea mai nouă și mai modernă pistă de karting din România. Cu această ocazie a fost inaugurată de către Federația Română de Automobilism Sportiv.

Printre cei 67 de sportivi din toată țara, care au concurat la diferite clase precum Kid, Pufo, Mini, KFJ, KF, N100 și KZ, s-a aflat și sătmăreanul Marco Bota (foto stânga). Acesta a participat la clasa Pufo unde a reușit să termine pe locul al doilea. A pornit de pe locul 2 al grilei de start, a condus cursa în primele 3 tururi. Ghinionul a făcut ca Marco să fie lovit și scos de pe pistă de către concurentul împotriva căruia concura pentru prima poziție. Cu forțele proprii, a reușit să-și repună kartul pe circuit astfel că a terminat pe locul 2. Marco Bota, în vârstă de 9 ani este campion național în 2011 și 2012. Concurează pentru CSM Satu Mare și este antrenat de către Gheorghe Takacs.

Având în vedere că a câștigat prima etapă din București, acum după a doua etapă se află în continuare pe primul loc în clasamentul general, având un avantaj de 8 puncte față de locul al doilea. Următoarea etapă va avea loc pe pista din Bacău în 13-14 iulie.