Marco Bota, pe cea mai înaltă treaptă a podiumului

Sătmăreanul a fost premiat la Gala Campionilor F.R.A.S.

DIGITAL CAMERA

Palatul Știrbey din Buftea a fost duminică gazda Galei Campionilor a Federației Române de Autmobilism Sportiv, evenimentul anual în cadrul căruia sunt premiați cei mai buni sportivi din sezonul precedent, în campionatele de automobilism organizate de F.R.A.S. Acolo a fost prezent și sătmăreanul Marco Bota, care este campion național la karting, clasa Pufo (6-9 ani).

Evenimentul în care și-au primit trofeele și medaliile cei mai buni sportivi a strâns peste 600 de participanți (piloți și invitați). S-au oferit peste 250 de cupe și medalii. Sătmăreanul Marco Bota a cucerit pentru a treia oară titlul de campion național la această clasă.

A terminat sezonul 2013 pe prima treaptă a podiumului cu 248 de puncte, cu 44 mai multe decât sportivul care a încheiat pe locul secund. Practic a câștigat trei etape (la Bacău și de două ori în București) și s-a clasat de trei ori pe locul doi (la București și de două ori în Prejmer). În cadrul evenimentului din Buftea, Marco a fost felicitat și de către invitați de onoare precum Mihai Leu și Gina Pistol.

Odată cu sezonul 2014, aventura sătmăreanului s-a terminat la clasa Pufo. Acum își va testa forțele la o clasă mai mare, la Mini acolo unde participă împătimiți ai karting-ului cu vârstele cuprinse între 10 și 13 ani. Prima etapă a noului sezon se va desfășura în 5-6 aprilie, în București. După cum se știe, Campionatul Național are 6 etape, iar în 2014, una dintre ele se va ține pentru prima dată în Constanța.

Tânărul sătmărean, Marco Bota concurează pentru Clubul Sportiv Municipal Satu Mare și este antrenat de către Gheorghe Takacs. Face karting de la vârsta de 5 ani și își dorește o clasare cât mai bună odată cu debutul său la clasa Mini. Din câte ne-a transmis tatăl să, Remus Bota, sportivul sătmărean își va începe antrenamentele în curând, pe care le va susține în Ungaria la Mariapocs. În luna decembrie a anului trecut, Marco Bota a fost premiat de către primarul din Satu Mare, Dorel Coica. Atunci i s-a promis că în curând Satu Mare va avea un circuit pentru cei care practică sportul cu motor.

Menționăm și faptul că locul său la clasa Pufo va fi luat în acest an de fratele său Darius. Chiar dacă are doar patru ani și jumătate, acesta a fost primit la clasa destinată karting-ului de 6-9 ani.