Meci de antrenament pentru CSM Satu Mare

Victorie cu 63-43 (33-17) în faţa echipei Nova Vita Târgu Mureş

baschetÎn sala LPS din Satu Mare s-a jucat miercuri pentru etapa a 4-a din Liga Naţională de baschet feminin. CSM Satu Mare a întâlnit Nova Vita Târgu Mureş pe care a reuşit să o învingă la 20 de puncte diferenţă, asta în condiţiile în care Petru Eleş a folosit toate jucătoarele din lot.

Nova Vita nu a reuşit să ne pună nicio clipă probleme în întâlnierea de miercuri. Sătmărencele au arătat că stăpânesc jocul foarte bine încă din primele minute. Au intrat de la început Orosz, Laza, Jones, Wampler şi Cutaş, cele care după câteva minute s-au aflat în avantaj cu 16-2.

Sătmărencele au câştigat primul sfert cu 18-10, la fel şi pe al doilea 15-7. Intrate pe teren după pauză, s-a înregistrat şi ce mai categorică diferenţă dintre toate sferturile (20-9).

Au urmat ultimele 10 minute în care Petru Eleş le-a folosit pe toate cele 12 jucătoare de pe listă, excepţie făcând Valentina Bolba, care “prin rotaţie” nu a prins miercuri lotul, ea fiind singura junioară care a făcut deplasarea la Sepsi. Aşadar, antrenorul a început cu Adi, Moldoveanu, Voica, Ivan şi Nagy, iar rând pe rând au evoluat pentru CSM chiar şi junioarele Teodora Vasile şi Andra Neşte. Ultimul sfert a fost câştigat de echipa oaspete cu 17-10. Însă scorul final de pe tabelă arăta 63-43 (33-17) pentru gazde, iar CSM a terminat jocul cu 5 sătmărence în teren.

Cea mai bună marcatoare s-a dovedit a fi din nou Andreea Orosz care a adunat 20 de puncte. Tabytha Wampler a urmat-o în acest top cu 15 puncte, dar şi 11 recuperări (double-double). Au mai marcat Eniko Laza – 9 puncte, Kortni Jones – 8 puncte, Cristina Cutaş – 6 puncte, Monica Ivan – 4 puncte, Bianca Voica – un puncte.

Pentru CSM Satu Mare urmează un sfârşit de săptămână cu două meciuri. Primul îl va avea sâmbătă cu echipa din Craiova în etapa a 5-a (deocamdată nu se cunoaşte ora de disputare), iar dumincă de la ora 18.00 fetele noastre vor juca în Alexandria, cu echipa din localitate. După cum se ştie, cele două cluburi au ajuns la un acord ca meciul din etapa a 6-a să se joace duminică, asta pentru că Alexadria nu ar fi putut să vină săptămâna viitoare în Satu Mare. Astfel s-a făcut o rocadă, iar în retur Satu Mare va juca acasă meciul cu Alexandria.

CSM Satu Mare are în acest moment 7 puncte, cu trei victorii (Oradea, Braşov şi Tg. Mureş) şi o înfrângere (Sepsi).