Meci egal în Dealul Florilor

FC Municipal Baia Mare – FC Olimpia 2-2 (0-1)

olimpiaAmicalul de marţi, de la Baia Mare, disputat între FC Municipal şi FC Olimpia Satu Mare s-a încheiat la egalitate, 2-2. Sătmărenii, aflaţi la al doilea meci de pregătire de la reluarea antrenamentelor, au început meciul cu 3-4 tineri în teren.

Olimpia a marcat primul gol al meciului în minutul 30 când Şimon, urcat în atac, a reluat cu capul în plasă balonul centrat de Sălăgenu din lovitură de colţ. Echipa din Baia Mare, recent promovată în Liga II-a, a egalat în minutul 72 prin Arnăutu. Dar egalitatea nu a durat foarte mult pentru că Olimpia a preluat conducerea în minutul 77 prin golul marcat de Bâgiu, care a finalizat un contraatac rapid al sătmărenilor.

Echipa din Baia Mare a egalat în finalul meciului, în minutul 86 prin Şter care a transformat o lovitură de la 11 metri acordată de Cristian Balaj, reputatul purtător al ecusonului FIFA fiind arbitrul acestui meci.
Pe parcursul meciului Tibi Csik a utilizat două formule de echipă diferite.
– Repriza I: Şuta – Ciul, Şimon, Heil, Ionescu, Rus, Villand, Roghină, Faur, Mărkuş, Sălăgeanu.
– Repriza a II-a: Cherecheş – Gîţ, Şimon (Bălău), Munteanu, Opriş (junior venit de la Ocna Şugatag), Ştef, Lukacs, Selagea, Cădar, Bâgiu, P. Pop.

Olimpia II va juca cu juniori în meciul din Cupa României

Miercuri, la Beiuş, se va disputa un meci din cadrul primului tur al Cupei României la fotbal între Bihorul din localitatea şi FC Olimpia II. Din păcate situaţia la clubul sătmărean nu este deloc liniştitoare aşa că Olimpia va aborda acest meci cu o echipă alcătuită aproape doar din juniori A şi B şi cu un singur portar în lot. În aceste condiţii considerăm că ideea calificării în faza următoare a fost abandonată din start de conducătorii clubului.

Dar iată lotul Olimpiei: Toduţ – Ciul, Csik, Lipai, Ionescu, Ştef, Chivari, Tillinger, Gulya, Tamas, P. Pop. Şopronyi, Tempfli, Nemeş, Muşilă, Filimon. Antrenor: Mircea Bolba.

Meciul de la Beiuş va începe de la ora 17.30 şi va fi arbitrat de Valeriu Ciprian la centru şi de Sergiu Corb, respectiv de Ioan Cozorici la cele două margini. Toţi sunt din Zalău. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa două reprize de prelungire a câte 15 minute. Dacă egalitatea persistă, echipa calificată în turul II se va decide la loviturile de departajare.

După turul I se vor califica mai departe 37 de echipe. În turul II, programat pentru 29 iulie, mai intră 5 echipe din Liga a 3-a, astfel că vor fi în total 42 de meciuri.