Medalie de argint pentru Cătălina Ponor la Olimpiada de la Londra

România a încheiat concursul olimpic la gimnastică  cu o medalie. Nu cea mai strălucitoare, aşa cum ne-am fi dorit, ci cu una de argint cucerită de Cătalina Ponor în  finala de la sol. In prealabil însă, aceiaşi Cătălina Ponor a fost deposedată de medalia de bronz la bârnă pentru că delegaţia americană, condusă de un antrenor român, a contestat nota româncei ş a solicitat o mărire de notă pentru gimnasta Aly Raisman  Americanii au avut câştiga de cauză şi drept urmare Cătălina a fot retrogradată pe locul 4.
Intorcându-ne la finala de la sol, finală la care am sperat cu toţii la încă un titlu olimpic, precizăm că România a avut două gimnaste în ultimul act, Cătălina Ponor şi Sandra Izbaşa, ambele cotate drept printre favorite la aur.   Cătălina a intrat patra în concurs şi în ciuda faptului că a avut un execrciţiu foarte bun, a fost notată cu 15,200, notă contestată îndelung de publicul din sală. Mai ales că exerciţiulexecutat de Aly Raisman fusese supraevaluat şi notat cu 15,600, cu patru zecimi mai mult cel al Cătălinei.
Celelalte gimnaste care au urmat nu au izbutit exerciţii mai bune aşa că înaintea ultimei finaliste, nimeni alta decât Sandra Izbaşa, ordinea era 1.Raisman, 2. Ponor. Sandra Izbaşa a avut un exerciţiu excelent, de mare dificultate cu elemente executate cu mare acurateţe. Doar până la ultima diagonală când gimnasta din România a ratat incredibil, a căzut ca o plăcintă şi a fost notată doar cu 13,333 clasându-se ultima în finală. Păcat !
Clasament
1.Alexandra Raisman (SUA – 15.600)
2.Cătălina Ponor (România – 15.200)
3.Aliya Mustafina (Rusia – 14.900)
8.Sandra Izbaşa (România – 13.333).
Cu finalele de ieri, concursul de gimnastică de la Olimidă a luat sfârşit. Bilanţul României la această probă este de 1 medalie de aur prin Sandra Izbaşa la sărituri, una de argint prin Cătălina Ponor la sol şi una de bronz în concursul feminin pe echipe. Cam puţin pentru o ramură care altădată ne aducea cel puţin 5-6 medalii din care