Medalie de bronz la Campionatul Naţional pentru floretiştii de la CS Satu Mare

Patru sătmăreni au participat la acest concurs

Picture 2La Bucureşti s-a desfăşurat zilele trecute Campionatul Naţional de floretă la seniori-băieţi. Oraşul nostru a fost reprezentat de patru sportivi de la CS Satu Mare care au concurat atât la individual, cât şi pe echipe.

În prima zi, în 13 mai floretiştii antrenaţi de Eva Lengyel şi Attila File s-au clasat, la individual, după cum urmează: Istvan Mureşan pe locul 13, Bogdan Dascălu pe 15, Sebastian Flucuş pe 20, iar pe 22 a terminat Beniamin Bodo. Au participat 33 de sportivi. De remarcat este faptul că pe primele două locuri s-au clasat Virgil Selişcan şi Radu Dărăban care au fost la centrul de pregătire pentru floretişti din Satu Mare. Pe locul 3 a terminat Caius Trenea care a plecat de o lună de la CS Satu Mare.

În următoarele două zile sătmărenii au tras pe echipe unde au fost înscrise 7 din mai multe localităţi ale României. S-a “jucat” după sistemul fiecare cu fiecare, iar CS Satu Mare a înregistrat două înfrângeri cu Poli Timişoara şi Steaua. Au câştigat uşor cu Farul Constanţa, Steaua II şi CSM Ploieşti, pentru locul 3 s-a luptat cu CSM Cluj echipă pe care a învins-o cu 45-43. Astfel, la final sportivii noştri au primit medalia de bronz. Clasament: 1. Steaua, 2. Poli Timişoara, 3. CS Satu Mare, 4. CSM Cluj, 5. CSM Ploieşti, 6. Steaua II, 7. Farul Constanţa.

Începând de vineri, tot în București, va avea loc Campionatul Naţional la floretă feminin-seniori. Aici avem 3 sătmărence de la CS Satu Mare, antrenate de Simona Surducan, Dan Şuta şi Suzana Ardeleanu: Anette Varga, Petra Magyar şi Evelin Petrişor.