Medie de peste patru goluri în etapa a 2-a

Din Liga a IV-a “Elite” la fotbal

liga4La sfârșitul săptămânii am avut cea de-a doua etapă din cadrul Ligii a IV-a “Elite”. O rundă cu multe goluri, în cele 7 partide am avut un total de 31 de goluri pentru o medie de 4.4 pe meci.

Sâmbătă, în Decebal, am avut meciul Luceafărul și Viitorul Vetiș. Gazdele au început cum nu se poate mai bine meciul, au obținut un penalty după doar 3 minute de joc, iar Shannat a deschis scorul. Echipa antrenată de Cosmin Iuhas a continuat să facă posesie și să-și creeze mari ocazii însă fără succes. Vetișul a intrat în joc abia după 25 de minute, când Dorin Țuțuraș, antrenorul-jucător de la oaspeți a izbit transversala cu un șut de aproximativ 30 de metri, iar după câteva minute Horvath a făcut 1-1. Vetișul a continuat să fie periculoasă și după pauză, Luceafărul având doar câteva minute de dominare. Vetișul a obținut victoria după golurile marcate de Nemet (min. 68) și Negru (min.75).

S-a terminat 1-3 pentru Vetiș, iar Decebal rămâne fără victorie în actualul sezon.
– Decebal: Olaru-Glodean, Pura, Cărăușan, Ciorcaș – Dumitrean, Găvruș, Goje, Lihet-Shannat, Ciocotișan. Rezerve: Roatiș, Țineghe, Moza, Pop Sorin, Merghel.
– Vetiș: Nagy Z.- Moldovan, Batfalschi, Țuțuraș, Istrate- Toma, Mureșan Manu, Ursan, Kolocsai,-Horvath, Negru. Rezerve: Nemet, Pop Fl., Oros, Pal, Boitor.

După această etapă, Someșul Oar și Talna Orașu Nou au maxim de puncte. Iată rezultatele:
– Doba – Cămin 3-3
– Olimpia 2 – Beltiug 4-1
– Someșul Oar – Dorolț 6-0
– Botiz – Tășnad 1-1
– Decebal – Vetiș 1-3
– Orașu Nou – Micula 3-2