Mihaela şi Sorana, învinse la Acapulco şi Indian Wells

Zi proastă pentru tenismenele din România aflate la turnee care se dispută pe tărâm nord american. Astfel, Mihaela Buzărnescu, numărul 31 WTA şi cap de serie numărul 4 la turneul de la Acapulco (premii de 250.000 de dolari) a fost eliminiată în optimile de finală de Bianca Andreescu (71 WTA) scor e 6-2, 7-5.

E drept, Buzărnescu a fost eliminată de o tenismenă născută în România, dar care s-a mutat la 7 ani în Canada şi evoluează în competiţii sub drapelul cu frunză de arţar. Pentru participarea la simplu, Buzărnescu va primi 3.400 de dolari şi 30 de puncte WTA.

La acest turneu, perechea favorită nr. 1, formată din Irina Bara şi Mihaela Buzărnescu, a fost eliminată încă din primul tur al probei de dublu după ce a fost învinsă de perechea Tatjana Maria/ Christina McHale (Germania/ SUA), scor 2-6, 6-2, 10-8.

Şi tot la Acapulco (staţiune renumită din Mexic), s-a înregistrat o mare surpriză. Sloane Stephens, numărul 4 în clasamentul WTA şi cap de serie numărul 1, a părăsit competiţia incă din runda a doua. Tenismena din SUA, a fost învinsă cu 6-3, 6-3, de brazilianca Beatriz Haddad Maia (172 WTA).
Într-un alt turneu, Sorana Cîrstea, locul 98 WTA şi cap de serie numărul 16, a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 7-6 (4), 3-6, 6-3, de jucătoarea americană Kristie Ahn, locul 196 WTA, în turul al doilea al turneului challenger de la Indian Wells, cu premii totale de 162.000 de dolari. Sorama va primi un cec de 1.575 de dolari după participarea la simplu la acest turneu. Cât să-şi plătească hotelul şi micul dejun.