Minaur Baia Mare câștigă derby-ul cu CSM Olimpia Satu Mare, 3-2, după un meci plin de răsturnări de situație

Minaur Baia Mare a învins CSM Olimpia Satu Mare cu 3-2 într-un derby spectaculos al etapei, decis de greșelile portarului sătmărean, după ce ambele echipe au trecut alternativ la conducerea jocului.

Etapa a șasea din seria 10 a Ligii a III-a a adus în prim-plan derby-ul dintre liderul Minaur Baia Mare și ocupanta locului 2, CSM Olimpia Satu Mare. Partida, disputată pe terenul băimărenilor, a oferit un adevărat spectacol fotbalistic, cu răsturnări de scor și goluri spectaculoase. La final, gazdele s-au impus cu scorul de 3-2, profitând de greșelile tânărului portar Toderean de la CSM Olimpia Satu Mare.

De la început, meciul promitea un duel strâns, având în vedere parcursul celor două echipe, care până în acest moment au înregistrat câte patru victorii și o înfrângere. Minaur a pierdut etapa trecută în deplasare cu Sănătatea Cluj, în timp ce CSM Olimpia Satu Mare a cedat pe teren propriu în fața celor de la SCM Zalău.

O primă repriză echilibrată

Oaspeții au început mai bine meciul și au deschis scorul rapid, în minutul 4, prin căpitanul Zsiga Ervin. Acesta a executat impecabil o lovitură liberă, trimițând balonul direct în vinclul porții apărate de Breban, după un fault comis de Mondragon asupra lui Hosu, aproape de marginea careului.

După acest început fulminant, sătmărenii au continuat să pună presiune, iar în minutul 21, Zsiga a fost aproape de a reuși dubla, tot dintr-o lovitură liberă, însă de data aceasta șutul său a fost blocat de zidul defensiv al gazdelor.

Minaur Baia Mare a replicat în minutul 34, când Mircea Donca a luat o acțiune pe cont propriu pe flancul stâng, pătrunzând în careu și pasând perfect în fața porții pentru David Cibăncan, care a restabilit egalitatea, 1-1. Până la pauză, scorul a rămas neschimbat, ambele echipe retrăgându-se la cabine la egalitate.

Repriza a doua: erorile portarului sătmărean decid meciul

După pauză, Minaur a preluat conducerea în minutul 50, tot prin David Cibăncan. Portarul CSM-ului, Toderean, a respins în față un șut care nu părea foarte periculos, iar atacantul băimărean a profitat și a împins mingea în poartă, ducând scorul la 2-1 pentru gazde.

Oaspeții nu au cedat însă, și în minutul 70 au reușit să egaleze. În urma unei lovituri de colț executate lung, mingea a fost recentrată în careu de Chinde, iar Sanogo a deviat greșit cu capul. Balonul a ajuns la Gondiu, care a marcat cu o lovitură de cap din colțul careului, 2-2.

Totuși, greșelile portarului sătmărean aveau să influențeze din nou scorul. În minutul 80, Mircea Donca a trimis un șut din marginea careului, pe care Toderean nu l-a putut controla, lăsând mingea să treacă printre mâinile sale și în poartă. Minaur Baia Mare a preluat astfel conducerea cu 3-2.

CSM Olimpia Satu Mare a avut o ultimă șansă de a egala în minutul 89, când Toderean a comis un penalty asupra lui Cibăncan. Din fericire pentru el, Sergiu Ciocan a șutat slab, pe centrul porții, iar Toderean a reușit să respingă, însă greșelile anterioare au rămas decisive pentru rezultat.

Victoria cu 3-2 îi menține pe Minaur Baia Mare în fruntea clasamentului, consolidându-și poziția de lider al seriei 10. De cealaltă parte, CSM Olimpia Satu Mare suferă prima înfrângere în deplasare, dar rămâne una dintre candidatele serioase la promovare, în ciuda acestei sincopări.

Etapa următoare, Minaur Baia Mare va avea o deplasare dificilă la SCM Zalău, în timp ce CSM Olimpia Satu Mare va încerca să-și refacă moralul pe teren propriu, primind vizita echipei Vulturul 2020 Mintiu Gherlii.

Scor final: Minaur Baia Mare 3-2 CSM Olimpia Satu Mare
Marcatori: David Cibăncan (min. 34, 50), Mircea Donca (min. 80)/Zsiga Ervin (min. 4), Gheorghe Gondiu (min. 70)

Arbitru: Claudiu Gaitin (Timișoara)