HANDBAL FEMININ

Minaur Baia Mare înregistrează o victorie în fața CSM Slatina în Liga I de handbal feminin

CS Minaur Baia Mare a învins CSM Slatina cu 34-23 într-un meci din etapa a 3-a a Ligii I la handbal feminin, menținându-se neînvinsă și pe locul 2 în clasament.

Duminică, 15 septembrie 2024, Sala Sporturilor „Lascăr Pană” din Baia Mare a fost martoră la o demonstrație de forță a echipei CS Minaur Baia Mare, care a învins CSM Slatina cu 34-23 (17-10) într-un meci din etapa a 3-a a Ligii I la handbal feminin.

Înfruntarea, arbitrată de cuplul sucevean Ionuț Bârgăuan & Marcel Nicolaevici, a reunit echipele aflate înaintea rundei pe locurile 2 (Baia Mare) și 12 (Slatina). Minaur, cu un început de sezon promițător și două victorii în primele meciuri, s-a prezentat ca favorită în fața unei echipe nou-promovate, care pierduse meciurile din primele două etape.

Precedentele cinci confruntări directe între cele două echipe au fost câștigate de băimărence, însă ultimul meci, un duel din Cupa României, a avut loc în februarie anul trecut, când Slatina activa în liga secundă. Minaur a dominat întâlnirea de la început până la sfârșit, având un avantaj de 8 goluri la minutul 27, și a încheiat prima repriză cu 17-10. Pavlovic, Yuliya Dumanska, Lundback și Vukajlovic au fost jucătoarele cheie în primele 30 de minute.

După pauză, Minaur a continuat să își extindă avantajul, ajungând la o diferență de 9 goluri în minutul 38, cu Gomes Da Costa marcând pentru 22-13. Echipa antrenată de Andrei Popescu a reușit să impună un joc combinativ și dinamic, cu 6 jucătoare având pase decisive, contrastând astfel cu performanțele din sezonul precedent.

În ultimele 15 minute ale meciului, Popescu a solicitat un time-out pentru a reorganiza echipa, dar Slatina a reușit să reducă din diferență prin Galinska, Bozdogan și Premovic, apropiindu-se la 24-18 în minutul 47. Totuși, diferența de valoare dintre cele două echipe a fost evidentă, iar Minaur a încheiat meciul cu 34-23.

Pentru Minaur, cei mai proeminenți marcatori au fost Tatar, Ianăși și Quintino Ribeiro, fiecare cu câte 5 goluri, urmată de Pavlovic cu 4 goluri. Romaniuc a contribuit cu 3 goluri, iar Vukajlovic, Galinska, Lundback și Cazanga au marcat câte 2 goluri. Gomez da Costa, Woller, Spugnini Santome și Damian au adăugat câte un gol fiecare. De asemenea, portarii Dumanska și Mihiș au avut intervenții esențiale, cu Dumanska având 10 intervenții salvatoare și un procentaj de 40%.

Pentru oaspete, Premovic a fost cea mai prolifică marcatoare cu 7 goluri, urmată de Bozdogan cu 4 goluri.

Omul meciului ar putea fi ales dintre interul sârb Aleksandra Vukajlović, pivotul muntenegrean Andrijana Tatar sau centrul Andreea Ianăși. Fiecare dintre acești jucători a avut o contribuție semnificativă, iar alegerea între aceștia poate fi una subiectivă.

După această victorie, Minaur a acumulat maximum de puncte, 9, și se clasează pe locul 2 în clasament. Echipa este una dintre cele trei din Liga I care au câștigat toate meciurile disputate până acum, alături de CSM București și Gloria Bistrița. În etapa următoare, Minaur va juca în deplasare cu Măgura Cisnădie, pe 22 septembrie, și va căuta să își mențină forma bună.