Montpellier – CSM Satu Mare 84-41 (52-17) în FIBA Eurocup

Miercuri seara, baschetbalistele de la CSM Satu Mare au jucat la Montpellier, în cadrul grupei A din FIBA Eurocup. Montpellier, liderul grupei s-a impus fără probleme, cu 84-41, la pauză 52-17.

Primul sfert a fost unul de coșmar pentru elevele lui Dan Fleșeriu, care au marcat doar 7 puncte, încasând 34. În sfertul doi francezele s-au impus cu 18-10, al treilea a aparținut CSM-ului 12-19, ultimul aparținând tot gazdelor, 20-5. Cea mai bună marcatoare de la BLMA (Basket Lattes Montpellier Agglomeration) a fost Geraldine Robert, cu 18 puncte, principala noastră marcatoare fiind Shanika Freeman cu 14. Echipa sătmăreană s-a deplasat cu 10 baschetbaliste, fără Annemarie Părău care este accidentată și cele două americance Utahya Drye și Italee Lucas, care nu au drept de joc în cupele europene. Pentru CSM au jucat Shanika Freeman 14 puncte, Andreea Orosz 7, Dara Kovacevic 6, Monica Ivan 5, Khadijah Whittington 4, Rada Giurgiu 3, Renata Szmutku 2, Hajnalka Szlimak. Nu au fost folosite Diana Moldoveanu și Anita Nagy. Urmează duminică un meci extrem de important pentru baschetul sătmărean, care primește vizita ICIM-ului din Arad, un joc restanță. Va fi un duel interesant, între două dintre cele mai bune echipe din acest sezon, Aradul a reușit să bată chiar pe Târgoviște. Partida se dispută cu începere de la ora 16.30 și va fi arbitrată de Doru Vinași din Cluj Napoca și Alin Faur din Timișoara.