Nadia Nyiki și Vlad Robu, locul 4 la Campionatul național de dans sportiv din Cluj Napoca

La categoria de vârstă 14 - 15 ani, secțiunea Standard, Nadia Nyiki și Vlad Robu au obținut un onorabil loc 4
La categoria de vârstă 14 – 15 ani, secțiunea Standard, Nadia Nyiki și Vlad Robu au obținut un onorabil loc 4

La finele săptămînii trecute s-a desfășurat la Cluj Napoca cel mai important concurs din lumea dansului sportiv, și anume Campionatul național de dans sportiv.

Evenimentul s-a bucurat de participarea a peste 350 de perechi din întreaga țară, în ringul de dans făcându-se remarcată pentru evoluția deosebită sătmăreanca Nadia Nyiki.

Alături de partenerul ei de dans, Vlad Robu, Nadia, talentata dansatoare din Satu Mare a impresionat juriul evenimentului competițional. La categoria de vârstă 14 – 15 ani, secțiunea Standard, Nadia Nyiki și Vlad Robu au obținut un onorabil loc 4. Rezultatul deosebit obținut în Cluj Napoca este apreciat atât de antrenorul actual al perechii de dansatori, Alexandru Rusu, cât și de clububul de la care Nadia a plecat prin transfer în urmă cu șase luni, Royal Dance Club.

Nadia Nyiki descoperă tainele dansului sportiv de la vârsta de 6 ani, iar de o jumătate de an s-a transferat la Baia Mare unde se pregătește în cadrul Cubului Rus Team. Nadia Nyiki și Vlad Robu este o pereche tânără în care își pun mari speranțe reprezentanții clubului.