O remiză cât o înfrângere pentru handbaliștii sătmăreni

CSM Satu Mare – CNOT Brașov 29-29 (15-13)

handbalHandbaliștii de la CSM Satu Mare au jucat duminică pe teren propriu în cadrul etapei a 21-a a Diviziei A, Seria B. Pe terenul nostru a sosit echipa CNOT Brașov, situată pe locul 8 în clasament, înaintea acestei etape.

Încă din primele minute s-a putut observa o pofta mai mare de joc în rândul oaspeților. Au început excelent, i-au condus pe sătmăreni cu 3-0, CSM reușind să înscrie prima dată abia în minutul 5 prin Varga. Sătmărenii au revenit ușor, au egalat la 8 (min. 16), după care au preluat conducerea cu 9-8 (min. 18). Am terminat bine prima parte a jocului, la pauză am avut un avantaj de două goluri (15-13).

Debutul reprizei secunde a fost dominat de CSM Satu Mare, a condus chiar și cu cinci goluri (21-16, min. 38). Dar oaspeții nu au depus armele, au crezut în șansa lor și s-au apropiat amenințător de CSM, pentru ca în minutul 58 să egaleze la 28. Morar a reușit să ducă echipa noastră din nou în avantaj, era 29-28 (min. 59:20). Antrenorul brașovean a cerut un time out, și-a mobilizat elevii pentru ultimul atac. Au tras de timp, prin joc, iar la ultima fază au reușit să egaleze, meciul terminându-se astfel 29-29.

Pentru CSM au marcat: Rogoz 7, Olah 5, Morar și Mureșan câte 4, Petruș și Alisie câte 3, iar Varga, Mateș și Baros au înscris o singură dată.

Campionatul ia o pauză de trei săptămâni, dar CSM va sta în etapa a 22-a, astfel că va reveni abia pe 24 aprilie, pe terenul liderului din Făgăraș. Dar sătmărenii pot să-și ia adio de la primul loc după remiza de duminică.