Obiectiv ratat pentru Simona Halep

Simona Halep a ratat calificarea în finala turneului de la Miami și implicit revenirea pe locul 1 în lume. Tenismena din România a fost învinsă în semifinală de Karolina Pliskova (Cehia/ cap de serie nr. 6), scor 7-5, 6-1.

Simona Halep a început bine meciul însă l-a terminat în genunchi. Halep a început bine și, după 40 de minute conducea cu 5-3 și 30-15. Dar de aici, în dreptul Simonei au curs greșelile, unele comise foarte ușor. Pe fondul unei nervozități excesive, erorile s-au ținut lanț, iar agresivitatea Karolinei Pliskova a dat roade. Tenismena din Cehia a câștigat 4 ghemuri la rând și implicit setul scor 7-5. E drept, întreruperea meciului din cauza ploii a deregalat evoluția Simonei, dar asta nu explică de de-a întregul greșelile comise. În setul doi a urmat o dominare totală a cehoaicei, care a câștigat alte 5 game-uri consecutive, ploaia fiind singura care a reușit să o oprească la final, la 5-0, Simona câștigat și ea un ghem, dar.. .Una peste alta, o victorie a româncei ar fi dus-o pe locul 1 în lume.

Așa însă ea va rămâne pe 3 dacă Pliskova câștigă finala de sâmbătă, de la ora 19:00 cu pe Ashleigh Barty.