Olimpia a câştigat amicalul de ieri, 2-0 (1-0) cu Plimob Sighet

Olimpia a dominat cu autoritate prima repriză a amicalului de ieri cu Plimob Sighet, echipa nou promovată în Liga III-a. A deschis scorul devreme, în minutul 3, cap Feier după o centrare a lui Gavrilescu, dar formatia sătmăreană n-a mai reuşit să marcheze până la pauză în ciuda faptului că a avut 4-5 mari ocazii prin Roatiş, Feier sau Dragoş.

După pauză (s-au jucat 2 reprize a câte 50 de minute) jocul s-a disputat cam în acelaşi registru, cu dominare sătmăreana, cu ocazii multe din care doar una a fost concretizată în minutul 72 de fundaşul lateral Moş, şut centrare din lateral dreapta. Antrenorii Olimpiei au trimis în teren, în cele două reprize,două formule de echipă diferite.

Repriza I< Şuta – Homorozan, Silaghi, Iuhas, Hanus, Gavrilescu, Mihai Pop, Ghiriti, Marinaş, Feier, Dragoş/Roatiş.

Repriza II-a< Gorbe – Moş, Micaş, Lauruc, Glodean, Marian Pop, Botoş, Molnar, Cosma, Prodan, Dănilă/Domuta, Lucaci. Sâmbătă şi duminică jucătorii Olimpiei au primit două zile libere de la antrenori. Următorul meci amical este programat pentru miercuri, la Satu Mare, probabil cu FC Zalău.

* Olimpia joacă la Alba Iulia în prima etapă

Ieri s-a stabilit şi programul turului de campionat din Liga III-a. In prima etapă Olimpia va evolua în deplasare, la nou promovata Europa Alba Iulia. Apoi, în etapa a II-a, în primul meci de pe teren propriu, Olimpia va întâlni o altă nou promovată, Tricolorul Alparea(Bihor). ~n etapa a III-a se va juca derby-ul cu FC Hunedoara (d) după care, în ordine, echipa sătmăreană va juca cu Plimob Sighet (a), Şoimii Pâncota (d), Unirea Dej (a), Sănătatea Cluj (d), FC Zalău (a), Jiul Petroşani (d). In etapa a X-a Olimpia stă după care va continua seria meciurilor cu Seso Câmpia Turzi (d), National Sebiş (d), şi cu Unirea Floreşti (a) în ultima etapă a turului. Campionatul este programat să înceapă pe 31 august dar debutul ar putea fi amânat pentru 7 septembrie.