Olimpia a câștigat cu 2-1 amicalul cu Național Sebiș

Bujor a marcat ambele goluri pentru sătmăreni

olimpia

Olimpia a încheiat al treilea stagiu de pregătire din această iarnă cu un amical disputat la Sebiș împotriva echipei Național, locul 1 într-una din seriile Ligii a III-a.

Formația sătmăreană a controlat aproape în întregime meciul pe care l-a câștigat în final cu scorul de 2-1. A fost a doua victorie cu 2-1 în decurs de douăzile după ce vineri echipa sătmăreană a câștigat joculcu FC Zalău. Dar, dincolo de acest victorii, antrenorii Tiberiu Csik și Mircea Bolba au fost mulțumiți de faptul că jocul echipei sătmărene a înregistrat un plus, circulația balonului este mult mai rapidă și că relațiile de joc s-au îmbunătățit mult. Cu alte cuvinte echipa se află pe drumul cel bun.

Revenind la meciul de sâmbătă, să spunem că ambele goluri ale Olimpiei au fost au fost marcate de Vlad Bujor. Mai întâi, în minutul 5 atacantul sătmărean a transformat un penalti obținut tot de el după ce un apărător a comis henț la un șut al atacantului nostru. Apoi, în minutul 55, după alte câteva ocazii ratate de Roghină, Feier, Gavrilescu, același Bujor a marcat cu latul din careu după o combinație la care au participat Munteanu și Lemac. Spre final gazdele au avut și ele câteva ocazii, reușind să marcheze golul de onoare în minutul 80 prin Coțan.

Olimpia a jucat în următoarea formulă: Anca – Munteanu, Rne, Bălău, Iuhas, Gavrilescu, Villand, Schwarckopf, Roghină, Bujor, Feier/Boștină, Micaș, D.Lemac, Miron, Prodan, Faur.

După meciul de la Sebiș, delegația sătmăreană s-a întors sâmbătă acasă. Jucătorii au primit liber până luni dimineață când va fi reluat ciclul normal de antrenamente. Pentru marți era programat un joc cu FCM Turda, dar acesta a căzut, turdenii renunțând să mai vină la Satu Mare. În acste condiții, echipa mare va juca la mijlocul săptămânii un amical cu juniorii clubului iar sâmbătă, pe stadionul Olimpia, este programat ultimul joc de pregătire, cu Gloria Bistrița.

Victoria Apa – Olimpia juniori 2-1

Disputat la Dara, amicalul dintre Victoria Apa și juniorii Olimpiei a fost câștigat de prima echipă cu scorul de scor 2-1. Pentru Victoria au marcat Băran și Szekely în timp ce juniorii Olimpiei au înscris prin Griszhaber la scorul de 1-0 pentru echipa din Apa.

– Victoria:Takacs – Bordac, Fărcaș, Timoc, Ritli, Grigorie, Szekely, Tulici, Silaghi, Talpoș, Băran/Cosma, Demeter, Olaru.

– Olimpia: Cherecheș – Paul, C.Pop, Rus, Gândea, Stoica, Donca, Bura, Gulya, D.Pop, Varga/Lemac, Griszhaber, Dunca.

După meci, antrenorul Victoriei, Zoltan Ritli ne-a declarat că nu se pune problema aducerii la Apa a lui Petrică Negrea și a lui Jula. Aceștia au alte angajamente așa că sigur este doar transferul portarului Ștețca.