Olimpia a câştigat primul amical de pe teren propriu

Cu 1-0 (1-0) împotriva echipei FC Municipal Baia Mare

meci oliEchipa noastră din Liga a II-a, Olimpia Satu Mare a învins luni formaţia FC Municipal Baia Mare cu scorul de 1-0 (1-0). A fost primul meci de pregătire pe care jucătorii lui Tibi Csik l-au avut în această vară pe propriul teren.

Pe Stadionul Olimpia au fost prezenţi în jur de 300 de suporteri, curioşi să vadă cum va arăta echipa din sezonul următor. În cele două reprize tehnicianul galben-albaştrilor a folosit două formule diferite. De altfel, cum ne-a şi obişnuit în ultima vreme, în amicale. Luni, au întâlnit o echipă proaspăt promovată în Liga a III-a, cea pe care nu au reuşit să o bată în această vară la Ocna Şugatag (1-1) şi nici pe stadionul din Dealul Florilor (1-2).

Primele minute i-au regăsit pe sătmăreni în atac. Singurul gol a venit rapid, în minutul 6. Atunci mijlocaşul Roghină a profitat de ieşirea portarului oaspete şi l-a executat printr-un şut de la 40 de metri. Una peste alta, mai putem trece în revistă două şuturi puternice expediate de Bujor (‘8, 29) dar şi acţiunile frumoase create de Zsiga şi Gavrilescu.

În cea de-a doua parte, cu echipa complet schimbată, Olimpia s-a văzut în primele 5 minute prin două ocazii mari, trase la indigo ale lui Lemac. Acesta a şutat de fiecare dată pe jos, puţin pe lângă poartă. Minutele s-au scurs, am văzut un joc foarte bun de pase ale fundaşilor noştri şi cam atât. Ultima acţiune mai importantă de partea Olimpiei s-a petrecut în minutul 85 când Negruţ putea să dubleze avantajul luat în prima repriză. Însă s-a opus în primă fază portarul, iar mai apoi bara laterală.

Una peste alta, ospeţii au încheiat acolo unde aproape câ nu s-au văzut tot meciul. În atac. În ultimele minute au beneficiat de o lovitură liberă de pe centru de la 25 de metri, iar mai apoi de trei cornere.

Tibi Csik a folosit următoarele formule.

– Prima repriză: Şuta – Munteanu, Mureşan, Micaş, Iuhas – Schwarcskopf, Roghină, Negruţ – Gavrilescu, Bujor, Zsiga.

– Repriza secundă: Anca – Molnar, Sabău, Ene, Hanus – Villand, Prodan, Negruţ – Feier, Lemac, Dragoş.

Olimpia Satu Mare va juca la sfârşitul acestei săptămâni două amicale pe teren propriu. Vor veni două echipe din Liga a II-a, prima SC Bacău – vineri de la ora 11.00 iar sâmbătă de la ora 18.00 sătmărenii întâlnesc FC Bihor.

Conflict Messi-Villa în Ligă

Asculta acest articol Înfrângerea suferită de Barcelona în faţa lui Celtic, scor 1-2, scoate la iveală câteva amănunte despre situaţia