Olimpia a invins cu 5-2 pe Sanatatea Cluj

Ervin Zsiga a marcat patru goluri pentru formatia satmareana

Pe masura ce ne apropiem de sfarsitul campionatului Olimpia joaca tot mai bine, face spectacol si castiga meci dupa meci.

N-a facut exceptie nici meciul de sambata cand echipa satmareana s-a impus cu 5-2 in fata clujenilor de la Sanatatea dupa un meci in care legea in teren a fost facuta de Ervin Zsiga si colegii lui. Iar faptul ca la pauza a fost 1-1, n-a produs nicio emotie in tabara satmareana chiar daca in prima repriza fotbalistii Olimnpiei au ratat cat pentru doua meciuri. Scorul a fost deschis in minutul 5 dintr-o lovitura de pedapsa obtinuta de Zsiga si transformata tot de el. Dar, contrat cursului jocului, oaspetii egaleaza cateva minute mai tarziu, in urma unui autogol, Mos deviind in propria poarta un balon centrat de pe partea dreapta. Pana la pauza nu s-a mai inscris, chiar daca jucatorii Olimpiei au avut 5-6 uriase ocazii de gol. Campion la acest capitol a fost Marian Pop, autor a trei ratari monumentale, suturi din careu, din pozitii ideale, odata pe linga poarta, apoi intr-un fundas iar la final in plopii din spatele portilor.   Dar pe lista ratangiilor s-au mai inscris Feier, Danila si Villand. Pauza a fost un sfetnic bun pentru Olimpia iar antrenorii au efectuat o schimbare inspirata, Ciprian Prodan in locul lui Marian Pop. Iar Cipri Prodan, la prima lui actiune, minutul 50, a fost fautat in mijlocul careului. Arbitrul a indicat punctul cu var iar Zsiga a transformat fara emotii. In minutul 54 scorul s-a facut 3-1 dupa ce Villand a reluat in plasa excelenta centrare a lui Danila. Trei minute mai tarziu la rampa iese din nou Ervin Zsiga care executa magistral o lovitura libera de la 28-30, direct la vinclul drept al portii oaspetilor.  A urmat apoi o suita de ocazii la poparta oaspetilor cu Feier in postura de erou negativ. Atacantul satmarean a stricat cel putin trei faze de gol ale echipei sale cand, in ofsaid fiind, a incercat sa joace el balonul in loc sa lase mingea la colegul care venea din spate. Dar sa nu ne suparma prea tre pe el, pentru ca, de-a lungul campionatului Feier a marcat multe goluri pretioase pentru Olimpia. In minutul 75, dupa o faza confuza in careul satmarenilor, arbitrul a acordat o lovitura de la 11 metri transformata in gol de Soos. Pana la final, Olimpia a inscris o singura data, tot prin Zsiga, in minutul 82 cand, dupa o actiune personala, a sutat lobat, de la 16 metri, la vinclul stang al portii.
* Olimpia: Suta – Mos, Fl.Muresan, Heil (60 Sabau), Homorozan, Marian Pop (46 C.Prodan), Villand, Botos (82 Mihai Pop), Zsiga, Feier, Danila (80 Hanus).