Olimpia la a treia victorie din acest retur

Vointa Livezile – FC Olimpia 0-2 (0-1)

Ervin Zsiga a marcat golul doi in poarta celor de la Livezile

Olimpia se mentine in grafic si dupa trei etape de la debutul returului a adunat 9 puncte din tot atatea posibile. Iar ultimele 3 puncte au fost castigate de fotbalistii satmareni in deplasarea de la Livezile acolo unde Olimpia s-a impus cu 2-0.

Dar tot 9 puncte a adunat si Corona Brasov asa ca situatia din fruntea clasamentului se mentine neschimbata. Corona are 42 de puncte si ocupa primul loc in timp ce Olimpia, cu 40 de puncte, ocupa pozitia a doua. Mai mult ca sigur situatia se va lamuri in Vinerea Mare, zi in care Olimpia va intalni pe Corona la Brasov. In meciul de la Livezile, disputat pe un teren greu, moale, alunecos, gazdele, motivate pare-se de brasoveni, au incercat din rasputeri sa tina piept Olimpiei si sa o impiedice sa obtina cele 3 puncte puse in joc. Eforturile lor au fost in van pentru ca Olimpia, superioara la toate capitolele si in toate compartiomentele, s-a impus clar, meritat. Satmarenii au deschis devreme scorul, in minutul 11 dupa o combinatie colectiva la care au participat mai multi jucatori. A fost de fapt un “un-doi” dublat la care  au participat Molnar, Marinas, Feier si Villand,  ultimul finalizand cu un sut din 10 metri, la coltul scurt. Dupa gol, gazdele au fortat egalarea dar toate atacurile lor au fost destramate de apararea ferma a Olimpiei. Mai mult, echipa satmareana a irosit doua bune ocazii pana la finalul reprizei.

Si dupa pauza echipa gazda a incercat sa obtina egalarea, dar eforturile lor au ramas fara efect pe tabela de marcaj. Lucrurile s-au lamurit defintiv in minutul 60 cand Zsiga a preluat un balon in jumatatea adversa, a patruns in dribling pe interior si a marcat specaculos, la coltul lung, cu un sut expediat de la 20 de metri. Dupa acest gol gazdele au cazut psihic, iar satmarenii au avut 3-4 mari ocazii, ratate insa de Feier, Danila, Botos si Gavrilescu. Olimpia a jucat in urmatoare formula: Suta – Mos, Fl. Muresan, Heil, Homorozan, Molnar, Villand, Micas, Zsiga, Feier, Marinas. Au mai jucat: Botos, Danila, Gavrilescu si M. Pop. “Victorie meritata, fara dubii, dupa un meci in care baietii mei s-au mobilizat exemplar” ne-a spus dupa meci antrenorul Tiberiu Csik. Pentru Olimpia urmeaza zece zile de foc cu trei meciuri extreme de dificile, marti cu Tarlungeni, sambata cu Unirea Floresti (ambele pe teren proriu) iar in Vinerea Mare se joac derby-ul  cu Corona Brasov. Sunt trei meciuri care vor decide, aproape sigur, castigatoare acestei serii.