Olimpia MCMXXI Satu Mare se impune cu 2-0 în fața ACS Diosig Bihardiószeg și bifează a doua victorie a sezonului

Olimpia MCMXXI Satu Mare a obținut a doua victorie a sezonului, învingând ACS Diosig Bihardiószeg cu 2-0, după golurile marcate de Angel Onea și Remi Emeriau în repriza a doua.

Sâmbătă, Olimpia MCMXXI Satu Mare, aflată pe locul 8 în clasamentul Ligii a 3-a, Seria 10, a întâlnit pe teren propriu formația ACS Diosig Bihardiószeg (locul 9), într-un duel important pentru ambele echipe. La finalul unui meci disputat, sătmărenii au reușit să se impună cu scorul de 2-0, obținând a doua lor victorie în acest sezon competițional.

După o primă repriză fără goluri, dar cu multe ocazii pentru gazde, mai ales din fazele fixe, Olimpia a deblocat tabela în debutul reprizei secunde. În minutul 52, Angel Onea a trimis un șut superb de la 25 de metri, care l-a învins pe portarul oaspeților, Rareș Giurgiucă. Acest gol a adus un plus de încredere echipei din Satu Mare, care a continuat să pună presiune.

Al doilea gol a venit în minutul 72, când Remi Emeriau a fructificat o fază frumoasă de atac și a dublat avantajul echipei sale, stabilind astfel scorul final de 2-0 în favoarea sătmărenilor. Cu această victorie, Olimpia urcă în clasament, ajungând la 7 puncte, în timp ce ACS Diosig rămâne pe penultimul loc, cu un singur punct obținut în acest sezon.

Deși prima repriză s-a încheiat fără goluri, Olimpia a dominat la capitolul ocazii, beneficiind de mai multe cornere și faze fixe. Oaspeții, ACS Diosig, s-au concentrat mai mult pe defensivă, încercând să surprindă prin contraatacuri rapide, însă fără succes în fața unei apărări bine organizate a sătmărenilor.

După pauză, lucrurile s-au schimbat rapid. Olimpia a ieșit mai determinată de la cabine, iar golul lui Angel Onea a venit într-un moment oportun, destabilizând defensiva bihorenilor. Odată cu al doilea gol marcat de Remi Emeriau, echipa antrenată de Dacian Nastai și Funicello Giuseppe a reușit să controleze jocul până la final, fără să le ofere șanse clare adversarilor să revină în meci.

În cadrul aceleiași etape a 6-a din Liga 3, Seria 10, s-au înregistrat și alte rezultate interesante. Academia de Fotbal Viitorul Cluj, ultima clasată, a reușit o surpriză, obținând primul punct al sezonului după remiza 1-1 cu Crișul Sântandrei (locul 5). În alte meciuri, CSM Sighetu Marmației a remizat 2-2 cu SCM Zalău, iar Minaur Baia Mare a câștigat cu 3-2 în fața CSM Olimpia Satu Mare.

Programul etapei următoare
Olimpia MCMXXI Satu Mare va avea un meci dificil în deplasare împotriva Sănătății Cluj, echipă aflată în prima jumătate a clasamentului, în timp ce ACS Diosig Bihardiószeg va întâlni pe teren propriu Academia de Fotbal Viitorul Cluj, într-un duel crucial pentru evitarea ultimului loc.

Liga 3 | Seria 10 | Etapa 6:

Olimpia MCMXXI Satu Mare 2-0 ACS Diosig Bihardiószeg (0-0)Marcatori: Angel Onea (min. 52), Remi Emeriau (min. 72)
Arbitru: Mormeci Dumitru Robert (Braşov)