Olimpia MCMXXI – Talna Orașu Nou este finala Cupei României din județ

Prima echipă a eliminat ieri Recolta Dorolț, scor 3-2 (1-1)

Pe stadionul Olimpia – Daniel Prodan din Satu Mare s-a jucat joi a doua semifinală a Cupei României din județ dintre Olimpia MCMXXI și Recolta Dorolț. Asta la două zile după ce Talna Orașu Nou a dispus de Fortuna Căpleni, scor 3-1.

Meciul de ieri s-a dovedit a fi unul extrem de echilibrat, cu nervi, determinare, ambiție și fotbal. Ambele echipe au avut parte de susținere consistentă din partea suporterilor.

Recolta Dorolț a deschis rapid scorul prin Potryk, în minutul 7. Peste puțin timp, Lăpușan obține un penalty, iar Olimpia egalează prin transformarea lui Puți. Scorul la pauză a fost egal, 1-1.

Repriza secundă a debutat cu două goluri frumoase. La o centrare de pe partea stângă, mingea ajunge la Vonet, jucător care nu ratează din puțini metri (min. 54). Recolta Dorolț avea să egaleze rapid după ce T. Lakatos a reluat cu capul direct în vinclu pentru 2-2 (min. 56). Golul decisiv, prin care Olimpia s-a calificat în ultimul act, l-a marcat Cuth în minutul 66. Până la final s-au înregistrat mai multe ratări, iar Olimpia MCMXXI – Recolta Dorolț s-a încheiat 3-2.

Olimpia MCMXXI: Crișan – Ile, L. Nagy, Turșuc (cpt.), Filimon, Lăpușan, Vonet, Chivari, Cuth, Puți, :repler/ Duca, Pop-Silaghi, Mitrașca, I. Lakatos, Sician, N. Nagy, Michnea. Antrenor: Nelu Donca.

Recolta Dorolț: A. Cadar – N. Meșter (cpt.), Santai, Iuhas, Solosi, T. Lakatos, Cireap, Mizei, Fechete, Potryk, Nikora/ Rapolti, Hajdu, Hallo, S. Meșter, Aranyos, A. Nagy, R. Lakatos. Antrenor: Cosmin Iuhas.

Până aseară nu s-a stabilit în mod oficial ziua și ora disputării ultimului act dintre Olimpia MCMXXI – Talna Orașu Nou. Asta deși se vorbea de sâmbătă, 22 iunie, de la ora 10:00. Vineri vom afla ce s-a hotărât și vom reveni cu data exactă în numărul următor.