Olimpia s-a apropiat la un singur punct de FC Hunedoara

După ce sătmărenii au învins cu 2-0 pe Sănătatea Cluj, iar liderul a pierdut la Oșorhei

olimpiaVictoria de sâmbătă, 2-0 cu Sănătatea Cluj, coroborată cu înfrângerea Hunedoarei la Oșorhei ne îndreptățește să afirmăm că, de fapt, Olimpia a câștigat în ultima etapă șase puncte.

Sigur, nu așa stau lucrurile din punctul de vedere al matematicii, dar faptul că Olimpia s-a apropiat la un singur punct de lider măresc șansele Olimpiei de a accede pe primul loc. Dar, realist vorbind, echipa din Hunedoara are în continuare cele mai mari șanse la câștigarea seriei.

Meciul Olimpiei de sâmbătă, cu Sănătatea Cluj, s-a încheiat, cu victoria meritată a formației sătmărene. Dar, fotbaliștii sătmăreni nu au etalat un joc prea grozav. De vină o fi fost, poate, și faptul că Olimpia a deschis scorul devreme, în minutul 5, după care, pe fondul unei automulțumiri, sătmărenii nu s-au zbătut prea mult. Așa cum am spus mai înainte, Olimpia a deschis scorul în minutul 5 când Gavrilescu l-a angajat pe Vlad Bujor iar acesta, aflat la limita offsaid-ului, a marcat cu un șut la colțul lung. A urmat apoi un joc dezlânat de ambele părți, cu o dominare sterilă a Olimpiei. Pe acest fond sătmărenii au avut două ocazii, ivite oarecum întâmplător, ratate de Dragoș și Bujor.

După pauză jocul a avut cam aceleași coordonate, cu dominare sătmăreană și cu câteva ocazii în dreptul echipei noastre. Una dintre acestea a fost finalizată de Dănilă în minutul 80 după o degajare lungă a portarului Șuta.Același Dănila a părăsit terenul în minutul 89 după ce a luat al doilea galben.

Cam așa s-a scris istoria acestui meci care ne-a adus trei puncte importante. Urmează acum o deplasare dificilă, la Zalău, după care va urma o pauză de două etape fără meciuiri din cauza retragerii unor echipe din serie.

Olimpia: Șuta – Glodean, Mureșan, Iuhas, Hanus, Gavrilescu (58 Dănilă), Micaș (46 Botoș), Villand, Dragoș (78 Molnar), Bujor (80 Marinaș), Kinczel.