Opt victorii din opt meciuri pentru CSM Satu Mare

La ultimul turneu al anului a bătut Olimpia Brașov și CSM Târgoviște

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au susținut sâmbătă și duminică ultimele meciuri oficiale din anul 2020. Acolo s-a desfășurat un nou turneu din Liga Națională, iar clubul nostru a reușit să-și păstreze invincibilitatea.

În primul meci, sătmărencele au pierdut un singur sfert, la limită. CSM Satu Mare – Olimpia Brașov s-a încheiat cu scorul de 86-59, pe sferturi: 25-14, 23-16, 14-15, 24-14.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Bright – 30p (14 recuperări), Goss – 17p, Popescu – 9p, Podar – 9p, Covile – 8p (15 recuperări), Șolopova – 8p, Adina Pop – 5p., Bota, Neagu, Croitoru. Antrenor: Maikel Lopez.
Olimpia Brașov: Dickey – 17p, Crăciun – 12p, Pesovic – 11p, Corda – 9p, Ash Hab – 6p, Nan – 2p, Ciciovan – 2p, Radin, Dumitru, Frîncu, Florea, David.

A urmat meciul de duminică contra gazdelor. Un meci mult mai echilibrat, echipa noastră reușind să se desprindă pe tabelă abia în sfertul al patrulea. CSM Satu Mare – CSM Târgoviște s-a încheiat cu scorul de 68-48, pe sferturi: 11-9, 17-17, 15-15, 25-7.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Șolopova – 19p, Goss – 17p (13 recuperări), Bright – 17p, Podar – 12p, Covidle – 3p, Popescu, Adina Pop. Antrenor: Maikel Lopez.
CSM Târgoviște: Irimia – 17p, Stoenescu – 14p, Petrof – 7p, Badi – 4p, Chivu – 4p, Toma – 2p, Kleeman, Tănase. Antrenor: Cătălin Tănase.

Urmează o pauză de câteva săptămâni pentru baschetbalistele din Liga Națională. CSM Satu Mare va reveni în campionat pe 9 și 10 ianuarie, într-un nou turneu care se va desfășura la Sfântu Gheorghe. Acolo o va înfrunta pe campioana Sepsi.

În altă ordine de idei, în cercuri restrânse se vorbește că antrenorul clubului sătmărean se află pe lista Federației României de Baschet pentru funcția de selecționer al României. Păstrându-și funcția la CSM, Maikel Lopez ar putea să ajungă la națională după luna februarie 2021, când îi expiră contractul turcului Ayhan Avci.