Orientare – Maratin Rivulus Dominarum, la Grand Prix Eger

In Rezervatia Parc National Bukk din Ungaria a avut loc editia din acest an a concursului international de orientare sportiva Grand Prix Eger la orientare in alergare, concurs la care au participat peste 500 de sportivi din noua tari, reprezentand 65 de cluburi. Timpul excelent, zonele de concurs foarte bune, trasee atent gandite au dat de lucru concurentilor pe perioada celor doua zile de concurs.

Prima zi a fost alocata etapei de medie distanta, cu trasee intre 2,6 km, cu o diferenta de nivel de 45 m, si 5,7 km, cu o diferenta de nivel de 225 m, in cea de-a doua zi s-a disputat proba de lunga distanta, cu trasee pana la 9,87 km, cu o diferenta de nivel de 515 m. In cele doua zile de concurs, cel mai bine clasat de la Maratin Rivulus Dominarum a fost Samir Pop, care a concurat la categoria M35 si a ocupat locul III, la numai 31 secunde de locul II. O comportare remarcabila a avut si sportiva Melinda Nagy, la categoria F21, unde a avut de infruntat 39 de adversare. Dupa o pauza competitionala de un an si jumatate, baimareanca s-a clasat pe locul V. Cealalta sportiva a clubului la aceasta categorie, Mihaela Petrut, a ocupat locul XVIII. La categoria M12, sportivul Andrei Morocos s-a clasat pe locul IX. La categoria M14, unde au fost 19 concurenti, Cristian Sava s-a clasat pe locul X, in timp ce Vlad Berinde s-a clasat al XI-lea.

La Open, unde au fost 33 de concurenti, Cristian Morocos s-a clasat pe locul XI. Veteranul clubului, Conrad Nagy, a ocupat locul VII la categoria M60.

Sportivii de la Clubul Sportiv Maratin Rivulus Dominarum Baia Mare au putut participa la aceasta competitie datorita Asociatiei Kelsen, care a suportat partea financiara a deplasarii. Romania a mai fost reprezentata la acest concurs de sportivii de la CS Universitatea Craiova si Silvex Deva. O mica delegatie a clubului baimarean va participa sambata, 6 noiembrie, la concursul Bocskai Kupa, de la Debrecen, un alt grup la Cupa Toamnei din Cluj, din 6 si 7 noiembrie, iar in 7 noiembrie, la Apa Sarata, clubul va organiza premierea celor mai buni sportivi ai sectiei de orientare iarna, vara si orientare cu mountain bike.