Palatul Copiilor a avut doi piloți pe podium la karting

kartingZilele de 17 și 18 octombrie au programat ultima etapă din cadrul Campionatului Național de Karting Școlar, organizată de Palatul Copiilor Reșița. Aceasta a fost găzduită de municipiul Târgu Secuiesc din județul Covasna. Printre participanți s-au numărat și copiii Palatului Copiilor Satu Mare, cei care au făcut și de această dată o figură frumoasă, coordonați de profesorul Gheorghe Takacs.

Astfel, la clasa Bambini, la categoria 4-9 ani, Patricia Pișcorean a terminat pe locul 3, iar Jamal Ardelean, la doar 4 ani, a încheiat concursul pe locul 7. La clasa Pufo, tânărul pilot sătmărean Alexandru Bretan, s-a clasat pe locul 1 în prima cursă și înregistrat un abandon mecanic la a doua cursă. A fost o clasă atractivă pentru public deoarece s-au înscris 24 de piloți din toată țara cu vârste cuprinse între 9 și 13 ani.

La clasa Mini (60 cmc), 10-13 ani, treapta a treia a fost ocupată de sătmăreanul Dominic Balog. La clasa regină a competiției, KZ 125 cmc, Răzvan Betea a încheiat concursul pe locul 5.