Pas mare făcut de CFR spre Liga Campionilor

După victoria de marți seara, în proporție de 90 la sută campioana României, CFR Cluj, s-a calificat în grupele Ligii Campionilor.

În prima manșă a playoff-ului Ligii Campionilor, echipa din Cluj a învins, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-1), formaţia elveţiană FC Basel. Gazdele au condus cu 1-0 prin golul marcat de Marco Streller, în minutul 44. Dar echipa din Cluj a avut o a doua repriză excelentă, a dominat jocul în cea mai mare parte și a înscris prin  Sougou două goluri în minutele ’66 şi ’71. Același Sougou a trimis balonul în bară în minutul 80, pe lista ratangiilor echipei clujene mai putând fi trecuți Nicoară și Bastos.
* FC Basel: Sommer – Steinhöfer, Sauro (Kovac ’86), Dragovic, Park –  Cabral, Diaz – D. Degen (F. Frei ’72), Salah, Stocker (A. Frei ’79) – Streller.
* CFR: Felgueiras – Pinto, Cadu, Rada, Camora –  Rui Pedro (Nicoară ’72), Godemeche (Mureşan ’67), Sare, Bastos – Sougou – Kapetanos (Ronny ’50).         Returul se va disputa în seara zilei de 29 august la Cluj.