Patru sătmăreni au urcat pe podium la karting

În cadrul etapei a doua a Campionatului Național organizat de FRAS

kartingLa sfârșitul săptămânii trecute s-a desfășurat cea de-a doua etapă din cadrul Campionatului Național de Karting Dunlop.

Această rundă a fost organizată de Prejmer (Brașov), de către Federația Română de Automobilism Sportiv (FRAS). Printre participanți s-au aflat și piloți sătmăreni de la Palatul Copiilor Satu Mare.

Piloții antrenați de Gheorghe Takacs au reușit să fie fruntași, patru din cei cinci au reușit să încheie etapa pe podium. La juniori, Darius Bota (6 ani) a terminat al treilea la clasa Kid, Marco Bota (12 ani) a cucerit tot medalia de bronz la clasa mini, iar Mihai Muncean (14) a urcat pe treapta a treia a podiumului de la clasa KF Junior. La seniori, Levente Peto a terminat de asemenea pe poziția a 3-a la KZ 2, iar Mircea Muncean pe locul 4 la Rotax Masters. Sunt rezultate bune având în vedere că mulți piloți vin la concursuri însoțiți de echipe puternice cu mecanici din Italia, Bulgaria și care petrec multe ore de antrenament pe pistă înainte de fiecare etapă.

Urmează etapa a treia din cadrul Campionatului Național, cea care va fi găzduită de pista AMCKART din București.