EURO 2024 - CAMPIONATUL EUROPEAN DE FOTBAL DIN GERMANIA

Portugalia și Franța s-au calificat în sferturi, la EURO 2024

Aseară, Portugalia și Franța au obținut victorii importante care le duc mai departe în competiție.

Aseară, Portugalia și Franța au obținut victorii importante care le duc mai departe în competiție. În această seară, Optimile de la EURO 2024 se încheie, meciurile fiind transmise în direct la PRO TV și pe VOYO!

Meciul dintre Franța și Belgia, fosta adversară a României, a început la ora 19:00 și a avut o desfășurare dramatică pe final. În minutul 85, Vertonghen a înscris în propria poartă, oferind Franței calificarea în sferturi.

De la ora 22:00, Portugalia și Slovenia au disputat un meci plin de surprize. Deși portughezii au dominat posesia, scorul a rămas 0-0 după 90 de minute, Ronaldo ratând un penalty. Nici în prelungiri tabela nu s-a modificat, astfel că s-a ajuns la lovituri de departajare. Portarul portughez a apărat primele trei șuturi, iar Ronaldo, Fernandes și Silva au marcat, ducând Portugalia în sferturi, unde va întâlni Franța.

Confruntarea dintre Franța și Belgia a fost lider absolut de audiență la PRO TV, în intervalul 19:00 – 20:49. PRO TV a înregistrat 8.8 puncte de rating și 44.0% cotă de piață în rândul publicului național cu vârsta între 21 și 54 de ani, depășind semnificativ locul 2, care a avut doar 2.7 puncte de audiență și 13.7% share. Peste 1.6 milioane de români au urmărit meciul, atingând un vârf de 2.2 milioane de telespectatori la ora 20:48.

Cel de-al doilea meci al serii, Portugalia vs. Slovenia, a fost de asemenea lider de audiență la PRO TV, în intervalul 22:01 – 24:42. PRO TV a înregistrat 11.9 puncte de rating și 50.0% cotă de piață, față de locul 2 care a avut doar 1.8 puncte de audiență și 7.7% share. Meciul a fost urmărit de peste 1.8 milioane de români, cu un vârf de 2.2 milioane de telespectatori la ora 22:46.

Studioul UEFA EURO 2024 a încheiat seara cu o dezbatere între Costin Ștucan, Cătălin Oprișan, Ciprian Marica și Florin Răducioiu, discutând cele mai importante informații din Germania. Studioul a fost lider de audiență în intervalul 24:47 – 25:46, cu 3.9 puncte de rating și 36.8% cotă de piață.

Astăzi, emoțiile continuă cu ultimele meciuri din Optimi. De la ora 19:00, România se confruntă cu Olanda pentru un loc în sferturi, iar de la ora 22:00, Austria și Turcia se întâlnesc pentru a decide ultima echipă calificată. Toate meciurile sunt transmise în direct la PRO TV și pe VOYO.