Prima înfrângere a echipei sătmărene în actuala ediţie de campionat

CS Universitatea Craiova – FC Olimpia 1-0 (0-0)

Sursă foto: ghidsportiv.ro

Până în minutul 75 lucrurile au mers bine pentru Olimpia pe stadionul “Ioan Oblemenco” din Craiova. Elevii lui Tiberiu Csik au închis jocul, au avut o posesie mai bună, au pasat bine şi au atacat de câteva ori periculos punând în pericol poarta lui Brac.

A venit însă minutul 75 când Ferfelea, după o combinaţie cu Ganea, l-a dribalt scurt pe Villand, l-a dezechilibrat pe Ene şi a marcat cu un şut imparabil, la colţul lung, expediat de la circa 10 metri.

Până la faza descrisă mai sus, jocul a fost echilibrat, disputat între cele două careuri, cu puţine faze de poartă. Dar impresia generală a fost că Olimpia domină din punct de vedere tactic jocul şi că aşteaptă greşeala de final a gazdelor ca să puncteze. Dar n-a fost să fi aşa pentru că gazdele au marcat la singura lor ocazie clară din acest meci.

Până la faza golului, atacanţii Olimpiei au şarjat de câteva ori periculos, mai ales Feier care l-a obligat pe Lubjnkovici să faulteze de câteva ori obligându-l pe arbitrul Chivulete să-i acorde cartonaşul galben. Iar de la Feier a ieşit cea mai mare ocazie a grupării sătmărene. În minutul 24 atacantul sătmărean a şutat puernic, pe jos, portarul Brac a respins în faţă la Kinczel singur-singurel la 8 metri de poartă. Speriat parcă de ocazia ivită, Kinczel a şutat în portar irosind cea mai mare ocazie a meciului. Peste cinci minute acelaşi Feier trece de Lubjinkovici dar este oprit prin fault din drumul spre poartă.

În repriza secundă, în minutul 49, Zsiga execută periculos o lovitură liberă dar portarul Brac scoate de sub transversală. După această fază gazdele se văd mai mult în atac, au 2-3 faze mai periculoase, dar nu pun în real pericol poarta lui Şuta.

A venit apoi faza golului din minutul 75. După gol jucătorii Olimpiei nu dezarmează, ies la atac şi forţează egalarea. Dar ratează mai întâi Zsiga, şut peste poartă de la 14-15 metri după care Kinczel scapă singur pe partea stângă, pătrunde în careu, dar şutul-centrare al sătmăreanului nu nimereşte spaţiul porţii şi nici nu găseşte pe nimeni demarcat în careu. Finalul îi găseşte pe jucătorii Olimpiei în atac dar de data aceasta sătmărenii nu mai au norocul din precedentele întâlniri când au înscris în ultimele minute. Dar nu-i bai, oricum Olimpia s-a întrecut pe sine până acum iar din două deplasări, Arad şi Craiova, s-a întors acasă cu 3 puncte.

– CSU: Brac – Cârjă, Fl. Pătraşcu, Ljubinkovic, I. Stancu – Dragu, Ad. Ionescu, Ganea – Ferfelea (81 Precup), Opriţa (73 Sin), Curelea (87 Voinea). Antrenor: Ovidiu Stîngă

– Olimpia: Şuta – Muntean, Bălău, Ene, Iuhas – Feier (65 Dragoş), Villand, Scvarzkopf, Zsiga – Kinczel (78 Roatiş), Gavrilescu (81 Molnar). Antrenor: Tiberiu Csik.