FOTBAL

Recolța Dorolț învinge ACS Botiz în etapa a treia din Liga de Elită sătmăreană

Recolta Dorolț a învins ACS Botiz cu 2-1, după ce gazdele au deschis scorul prin Jonathon Parker, iar oaspeții au revenit prin golurile lui Angelo Șimon și Adrian Varga, acesta din urmă marcând golul decisiv cu cinci minute înainte de final.

Duminică după-amiază, pe terenul din Botiz, echipa gazdă ACS Botiz a primit vizita celor de la Recolta Dorolț, într-o confruntare intensă din cadrul etapei a treia a Ligii 4 Elite. Partida, urmărită cu sufletul la gură de suporteri, s-a încheiat cu victoria oaspeților, care s-au impus cu scorul de 2-1.

Un început fulminant pentru ACS Botiz

Gazdele au început meciul în forță, deschizând scorul printr-o execuție spectaculoasă a lui Jonathon Parker. Acesta a șutat de la peste 25 de metri, lăsându-l fără replică pe portarul Recoltei Dorolț, Rapolti Bela. Acest gol rapid a crescut moralul echipei din Botiz, care a controlat o bună parte din prima repriză.

Recolta revine prin Angelo Șimon

Totuși, înainte de pauză, Recolta Dorolț a restabilit egalitatea. Angelo Șimon a transformat fără emoții o lovitură de pedeapsă, stabilind scorul de 1-1 la finalul primei reprize. Decizia de a acorda penaltiul a fost corectă, conform arbitrajului condus de Bathory Ștefan.

Repriza secundă dominată de Recolta Dorolț

În a doua repriză, jocul a devenit mai echilibrat, ambele echipe având momente de dominare. Totuși, singura echipă care a reușit să înscrie a fost Recolta Dorolț. Cu doar cinci minute înainte de fluierul final, Adrian Varga a marcat golul victoriei pentru oaspeți, după o acțiune colectivă bine construită. Acesta a fost momentul decisiv al meciului, care a adus toate cele trei puncte echipei sale.

ACS Botiz a avut o evoluție solidă, dar nu a reușit să mențină avantajul obținut în prima repriză. Echipa gazdă a fost condusă de căpitanul Stefano Iulian, iar printre jucătorii remarcați s-au numărat Jonathon Parker și Valentin Oneț, însă lipsa de eficacitate în a doua repriză i-a costat punctele.

Recolta Dorolț, condusă de antrenorul Sorin Marian, a demonstrat o bună organizare defensivă și un joc colectiv solid. Adrian Varga și Angelo Șimon au fost oamenii-cheie în obținerea victoriei, marcând golurile care au decis soarta meciului.

Meciul a fost condus fără incidente majore de arbitrul Bathory Ștefan, ajutat de asistenții Batori Patrick și Ardelean Vlad. De asemenea, observatorul partidei a fost Năstruț Liviu, care a supervizat desfășurarea întâlnirii.

Recolta Dorolț și-a continuat parcursul bun din Liga de Elită sătmăreană, reușind o victorie importantă în deplasare. De cealaltă parte, ACS Botiz a arătat potențial, dar lipsa de concentrare din finalul meciului i-a privat de un rezultat pozitiv.

Rezultatul final:
ACS Botiz 1-2 Recolta Dorolț (1-1 la pauză)

Marcatori:
Jonathon Parker (ACS Botiz) / Angelo Șimon, Adrian Varga (Recolta Dorolț)

FOTBAL, LIGA 3

Olimpiile Sătmarului joacă vineri în deplasare

Etapa a doua din Liga a 3-a la fotbal începe vineri şi se termină abia duminică. Motivul? SCM Zalău joacă joi în Cupa României astfel că a solicitat amânarea cu o zi a meciului cu Victoria Carei. Dar cele două Olimpii ale Sătmarului joacă vineri, în deplasare.