FOTBAL

Recolta Dorolț obține o victorie importantă pe terenul Științei Beltiug, scor 1-0, în Liga 4 Elite

Recolta Dorolț a câștigat cu 1-0 în deplasare împotriva Științei Beltiug, prin golul lui Adrian Varga din minutul 35, acesta fiind eliminat pe finalul meciului pentru cumul de cartonașe.

Sâmbătă, în cadrul ultimei partide a etapei a cincea din Liga 4 Elite a județului Satu Mare, Recolta Dorolț a obținut o victorie la limită, impunându-se cu scorul de 1-0 în fața Științei Beltiug, pe terenul acesteia. Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 35 de Adrian Varga, care a profitat de o ocazie favorabilă și a trimis mingea în poartă, aducând astfel trei puncte valoroase pentru echipa sa.

Deși Recolta a dominat o parte a jocului, finalul nu a fost lipsit de tensiuni. Marcatorul unicului gol, Adrian Varga, a fost eliminat spre finalul partidei pentru cumul de cartonașe galbene, lăsându-și echipa în inferioritate numerică. Cu toate acestea, echipa din Dorolț a reușit să reziste presiunii și să își păstreze avantajul pe tabela de marcaj.

Alte rezultate ale etapei
Tot sâmbătă, pe terenul din Micula, echipa a doua a CSM Satu Mare a suferit a cincea înfrângere consecutivă a sezonului, confirmând o formă slabă în acest început de campionat. Oașul Negrești a avut o evoluție impresionantă și a obținut o victorie clară pe terenul Fortunei Căpleni, reușind un scor convingător.

Programul etapei următoare
În runda a șasea, Recolta Dorolț va evolua pe teren propriu împotriva Fortunei Căpleni, în timp ce Știința Beltiug va avea o deplasare dificilă la Tășnad, unde va înfrunta echipa locală, Unirea. Această etapă va fi crucială pentru ambele echipe, care caută să își consolideze poziția în clasament.