Recolta Dorolț s-a impus cu CS Oșorhei

Meciul de sâmbătă s-a terminat 2-0 (1-0)

În etapa 28 din Seria 5 a Ligii a III-a, Recolta Dorolț a jucat sâmbătă pe teren propriu cu CS Oșorhei. Iar sătmărenii au întrerupt șirul înfrângerilor, au câștigat meciul cu 2-0 (1-0) după un joc convingător.

S-a jucat pe un teren greu, ploaia a afectat suprafața de joc. Echipa noastră a dominat, chiar dacă prima ocazie mare le-a aparținut oaspeților la început de meci. Dar Lorincz Norbert nu a reușit să înscrie singur cu Oșan. A venit primul gol al meciului, Ștef a preluat o minge oprită într-o baltă în careu, a trimis în diagonală în fața porții de unde Goț, nemarcat, a făcut 1-0 (min. 30). În repriza secundă, Ștef a ratat singur cu portarul (min. 50), după care Toma a trimis cu capul, dar minge a fost scoasă de pe linia porții (min. 51). Apoi Goț a trimis în transversală după o diagonală a lui Ștef (min. 56). Scorul de 2-0 a fost stabilit în minutul 90. Reszler a șutat de pe dreapta la colțul lung pe jos. Mingea a nimerit bara după care i-a revenit sătmăreanului, iar a doua oară nu a mai greșit.

Recolta: Oșan (cpt.) – L. Vincze, Micaș, Șimon, Toma, Reszler (Egri 90+5), Ștef (D. Pop 89), D. Vincze, Goț (N. Meșter 75), M. Pop (S. Meșter 90+3), F. Ionescu. Antrenor: Zoltan Ritli.

Oșorhei: Hava – Gal, R. Pop, Buz, Cornea, Petricau, Has, Ferik, Bercea, Lorincz, Gergely.

15.FC Bistriţa                    8

Recolta stă în următoarea etapă după care va juca ultimul meci acasă cu Unirea Jucu pe 26 mai.