România a pierdut în fața Spaniei, la baschet

Naționala de baschet feminin, pregătită de Dan Fleșeriu a pierdut miercuri seara, scor 54-68 în fața Spaniei, lângă Madrid, la Arganda del Rey.

Însă fetele noastre au arătat un baschet de calitate, însă coșurile de trei puncte ale gazdelor, 10 marcate, și câteva inexactități au făcut ca România să fie învinsă, deși a câștigat două dintre sferturi. Scorul pe sferturi a fost 25-13, 13-14, 17-8, 13-19, la pauză 38-27. Naționala a ajuns la a 5-a înfrângere și trebuie să învingă Bulgaria, sâmbătă, la Târgoviște, pentru a nu încheia campania de calificare la Eurobasket 2013 pe ultimul loc. Cea mai bună marcatoare a fost Eli Pavel, cu 22 de puncte, urmată de jucătoarea CSM-ului Annemarie Părău, cu 10 puncte, 4 recuperări, 5 pase decisive. Dintre sătmărence au mai jucat Anita Meszaros, care a reușit un punct, Andreea Orosz de la CSM și Eniko Tarța de la “U” Alba Iulia. Drept urmare, din grupa D, Spania și Suedia sunt echipele care vor juca la anul la Europene. Germania a pierdut suprinzător, în fața Bulgariei, care a bifat prima victorie, scor 67-60.