România are doar o singură victorie la campionatele europene

La Euro 2016 va fi a cincea participare din istorie

romaniaMai sunt câteva ore până vom asculta imnul României pe Stade de France, un stadion care are o capacitate de peste 80.000 de locuri. Țara noastră, alături de Franța, va deschide cea de-a 15-a ediție a unui campionat european de fotbal. Este o onoare pentru noi, dar ea depinde și de rezultatul pe care-l vom înregistra la finalul celor 90 de minute.

Pentru România, prezența la Euro 2016 reprezintă a cincea participare la un astfel de turneu final. Rezultatul cel mai bun vine de la Euro 2000 când “tricolorii” au atins faza sferturilor de finală. Dar formatul s-a schimbat, este pentru prima dată când vom avea 24 de echipe participante, adică aproape jumătate din țările Europei. Iar faza sferturilor va fi destul de greu de atins. UEFA a dat recent publicității topul naționalelor de la Euro 2016, în funcție de cotele de piață ale jucătorilor. România ocupă locul 20 (56 milioane euro), iar adversarele din Grupa A se situează astfel: Franța – 4 (454 milioane euro), Elveția – 11 (172.5 milioane euro), Albania – 22 (40.9 milioane euro). Pe primul loc se află Germania (562 milioane euro), iar ultima poziție o ocupă vecinii noștri maghiari (27.3 milioane de euro).

Dincolo de alte aspecte, să aruncăm o privire peste rezultatele înregistrate de România la primele patru participări la Euro. Naționala noastră a jucat până acum 13 meciuri, iar palmaresul este unul subțire. Avem o singură victorie, obținută după memorabilul meci cu Anglia de la Euro 2000. Alte 4 meciuri s-au terminat la egalitate, iar în dreptul înfrângerilor apare cifra 8. După cele 13 meciuri, golaverajul este: 8-17. Interesant este și faptul că România și Franța dispută pentru a treia oară primul meci direct la un european de fotbal. Am pierdut la Euro 1996 și am remizat la Euro 2008 împotriva francezilor. Avem doar opt marcatori la cele patru participări, iar singurul tricolor pe care l-am avut și la Euro 2008 este fundașul Răzvan Raț. Golgheterul României din lotul prezent în Franța este Gabriel Torje (11 goluri).

Vă lăsăm cu rezultatele înregistrate de România la campionatele europene de fotbal și marcatorii, nu înainte de a vă reaminti că primul meci de la Euro 2016 este programat pentru vineri, 10 iunie, de la ora 22.00, în direct pe Pro TV și Dolce Sport.