România începe cu o remiză Europeanul de tineret! Urmează meciul de totul sau nimic cu Ungaria

Tineretul României a debutat miercuri împotriva Țărilor de Jos la Europeanul de fotbal U21. Partida de la Budapesta s-a terminat 1-1, iar elevii lui Adi Mutu au obținut un rezultat prețios.

Olanda a deschis scorul în minutul 16. Schuurs înscrie cu o lovitură de cap de lângă Ciobotariu, după un corner executat de Kluivert. Însă elevii lui Mutu nu s-au demoralizat, și în minutul 20 Mățan este faultat la 20 de metri de poarta adversă, iar jucătorul Viitorului, Andrei Ciobanu bate senzațional și egalează pe tabelă. Apoi batavii au pus din nou stăpânire pe joc. După câteva șanse de a marca ale adversarilor, scorul la pauză a rămas 1-1.

În celălalt meci al Grupei A, Germania a învins una dintre gazde, Ungaria, cu 3-0.
România va mai evolua sâmbătă, 27 martie împotriva Ungariei și pe 30 contra Germaniei.