România învinge țara gazdă la Europeanul de futsal

romania

Naționala României de futsal a susținut marți seara primul meci din cadrul turneului final al Campionatului European, Antwerp, 2014.

Tricolorii au întâlnit echipa gazdă, Belgia, pe care a reușit să o învingă, ușor, cu scorul de 6-1. România, antrenată de Nelu Stancea a marcat prin Emil Răducu (3.23), Florin Matei (14.38), Robert Lupu (22.47), Marian Șotârcă (32.14), portarul Vlad Iancu (35.20, gol înscris din propria poartă) și Saad Salgi (39.20, autogol). Gazdele au înscris prin Omar Rahou (23.33). După această victorie, România a luat o opțiune importantă pentru calificarea în sferturile de finală din grupa A. Joi, de la ora 19.30, tricolorii vor întâlni Ucraina. Partida va fi transmisă în direct pe Eurosport. Amintim că sunt patru grupe de câte trei echipe și se califică în sferturi primele trei clasate.