România pe locul 17 la Jocurile Europene

Duminică seara s-a încheiat prima ediţie a Jocurilor Sportive Europene, competiţie găzduită de oraşul Baku, capitala statului Azerbaidjan. La startul întrecerilor s-au aliniat peste 6.000 de sportivi din toate ţările Europei.

România a participat cu 147 de sportivi, 83 de băieţi şi 64 de fete, care au concurat în 22 de discipline. Cu un total de 12 medalii, din care 3 de aur, 5 de argint şi 4 de bronz, delegaţia României a încheiat Jocurile Europene pe locul 17. Pe primul loc în clasamentul pe medalii s-a clasat Rusia, cu un total de 164 de medalii (79 aur, 40 argint, 45 bronz), urmată de Azerbaidjan – 56 de medalii (21 aur, 15 argint, 20 bronz) şi de Marea Britanie – 47 de medalii (18 aur, 10 argint, 19 bronz).