Rugby. Divizia Nationala – CSM Stiinta Baia Mare – “U” Cluj-Napoca 48-13 (34-3)

Dupa o perioada destul de lunga fara jocuri oficiale, miercuri dimineata, CSM Stiinta Baia Mare s-a impus fara probleme in fata colegilor de la “U” Cluj-Napoca. Partida, dominata de echipa baimareana da capo al fine, s-a disputat pe terenul “Phoenix”, in prezenta a 350 despectatori. Stiinta CSM: Dico (’52, Gorun), Radoi, Barlea – Cirtiu (’45, Buzatu), Ursache (’63, Hristache) – Danila, Bejan, Ene (’52, Stoica) – Eva (’52, Pantaru), Dimofte (’52, Gavriloaia) – Catuna, Dinis, Preda, I. Pop – I. Botezatu (’45, Rosca). Antrenori: Eugen Apjok si Vasile Lucaci.

Universitatea: Pungea, Vasiliu, Boar (’77, Doroftei) – Ionescu, Ionut (’52, Curca) – Cioara, Corcioaia, Barbu – Pralea (’52, Cobuz), Utiu (’41, Maris) – Teodorescu, Spataru (’70, Costan), Voicu, Bogdan Tirpescu – Manole. Antrenor: Octavian Chihaia.

Au arbitrat: Danut Frasineanu (Bucuresti) – Emanuel Gorodea si Claudiu Clapon (ambii din Iasi).

Cartonas galben: Stoica (’74).

Baimarenii au deschis scorul in minutul 11, in urma unei penalitati transformate de Dimofte, 3-0. Prima incercare a meciului a fost marcata de Ionut Botezatu, in minutul 20, in urma unui sut de urmarire al lui Dimofte. Pop a ratat transformarea, 8-0. Primele puncte ale oaspetilor au fost inscrise de Manole, care a transformat o lovitura de pedeapsa in minutul 23, 8-3. In minutul 27, Ursache a inscris cel de-al doilea eseu, care a fost transformat de Dimofte, 15-3. Catuna a inscris o incercare in minutul 30, pe care a transformat-o Dimofte, 22-3. Cinci minute mai tarziu, Preda a mai marcat o incercare, transformata de acelasi Dimofte. Scorul la pauza a fost stabilit de Catuna, care a marcat un nou eseu, ratat de Ionut Dimofte, 34-3.

In debutul reprizei secunde, oaspetii au redus din handicap prin drop-goalul lui Voicu de la 40 m, 34-6. Replica baimarenilor nu s-a lasat asteptata, astfel ca Ene si Ursache au inscris cate un eseu, transformate de Dimofte si Ionut Pop, 48-6. Oaspetii au reusit singurul eseu in minutul 74, marcat de Voicu si transformat de Manole, 48-13. Rezultatul a fost unul previzibil, data fiind diferenta de valoare dintre cele doua loturi.

In urma acestei victorii, Stiinta CSM a luat si punctul bonus si a trecut pe locul secund in play-off, iar daca va reusi sa castige trei din urmatoarele meciuri pe teren propriu, baimarenii au sanse foarte mari sa termine pe locul al doilea si sa joace una dintre semifinalele Diviziei Nationale pe teren propriu.

Apjok este multumit de noua arena

Dupa acest joc, disputat pe noua arena, antrenorul Eugen Apjok s-a aratat multumit si a tinut sa remarce jocul oaspetilor. “Ne simtim bine aici, avem toate conditiile de recuperare, tribuna este acoperita si ne-am obisnuit deja de la partidele jucate in Memorial. E bine ca am si castigat. Este o echipa care nu cedeaza usor si are tupeul sa joace pana la capat. Este o formatie de perspectiva”, a declarat tehnicianul pentru site-ul oficial al FRR. Meciul cel mai important va fi cel de sambata, cand baimarenii vor intalni, pe teren propriu, Farul.

“Sunt convins ca jocul de sambata va fi altfel. Farul e o formatie puternica. Din fericire, noi avem tot lotul valid si ramanem in cantonament pentru a pregati acest meci. Vreau sa castigam, indiferent de scor. Nu alergam dupa bonus. Este foarte importanta victoria, daca o obtinem cred ca suntem favoriti la locul 2. Ar fi intr-adevar prima noastra sansa adevarata de a termina campionatul pe locul 2, tinand cont de programul meciurilor”, a declarat Apjok pentru rugby.ro.