Rugby. Divizia Nationala – Debut cu victorie si punct bonus pentru CSM Stiinta

MVT CSU “Aurel Vlaicu”: Tarus, Batea, Basalau – Morar, Dranceanu – Burcea, Ciocan, V. Rus – Stoica, Filip – Iftode, Ene, Lemnaru, Pruna – Fercu. Au mai jucat: Grigore, Florut, Solovastru, Lazar, Baltatu, Marian, Gradinaru. Antrenor: Ovidiu Serban. CSM Stiinta: Dico (’57, Gorun), Radoi (’78, B. Botezatu), Barlea – Ursache (’55, Hristache), Cirtiu – C. Ene, Macovei (’65, Buzatu), Bejan – Ailenei, Dimofte (’63, Pop) – Catuna, Budusan (55, Dinis), Gal, Ciuntu (64, Gavriloaia) – I. Botezatu. Antrenori: Eugen Apjok si Vasile Lucaci.

Meciul s-a jucat pe un teren foarte bun la Sannicolau Mare si a fost arbitrat de Radu Petrescu, ajutat de judecatorii Vlad Iordachescu (ambii din Bucuresti) si Nicolae Copil (Cluj). Observator< Emil Partoc (Cluj).

Cu toate ca echipa din Arad a revenit in acest an pe prima scena a rugby-ului, acest meci poate fi considerat unul dintre cele mai importante in aceasta grupa pentru accederea in play-off. Jocul a fost amanat, deoarece ambele echipe au avut jucatori la lotul national pentru meciul cu Spania. Echipa din Arad s-a intarit in aceasta pauza competitionala, cu toate acestea, a trebuit sa se recunoasca infranta de campioana en-titre, dupa cele 80 de minute de joc efectiv. In jocul baimarenilor au fost unele nesincronizari, datorita faptului ca multi jucatori convocati la loturile nationale nu s-au putut pregati impreuna. Cu toate acestea, jucatorii antrenati de Apjok si Lucaci au reusit sa inscrie patru eseuri si au castigat la o diferenta mai mare de 7 puncte, luand si punctul bonus ofensiv 7-22 (0-5). Singurele puncte din prima repriza au fost marcate de Ursache, cel care a reusit incercarea in minutul 35, insa Budusan a ratat transformarea. In minutul 42, Barlea a inscris cel de-al doilea eseu, transformat de Dimofte, 0-12. In minutele 55 si 60, Ene a inscris doua incercari, dar de fiecare data Dimofte a ratat transformarea. Singurul eseu al gazdelor a fost inscris in minutul 70 de catre Ciocan, tranformat de Vlad, 7-22.

Rezultatele din prima etapa< CSM Bucuresti – ”U” Cluj 32-3> CSM Suceava – Dinamo Bucuresti 18-47.

Etapa viitoare (3 aprilie)< CSM Stiinta Baia Mare – CSM Suceava (ora 11, teren Phoenix)> Dinamo Bucuresti – CSM Bucuresti> MVT CSU “Aurel Vlaicu” Arad – “U” Cluj-Napoca.