Rugby. Divizia Nationala – Dinamo Bucuresti – CSM Stiinta Baia Mare 16-20 (6-10)

Studentii raman neinvinsi

Dinamo: Dobre, Tasca, David – Poparlan, Ratiu – Ciora, Adrian Ion, Tudori – Caplescu, Stanca – Marin, Merca, Barbuliceanu, Oprea – V. Ivan. Au mai intrat: Nitu, Miclea, Tamba, Constantin. Antrenor: Cristian Haldan

CSM Stiinta: Dico, Radoi, Barlea (’50, Gorun) – Ursache (’55, Stoica), Hristache – Macovei, Ene, Bejan (’55, Buzatu, 70, Budusan) – Ailenei (’60, Gavriloaia), Dimofte – I. Pop (’50, Rosca), Dinis, Gal, Ciuntu – I. Botezatu. Antrenori: Eugen Apjok si Vasile Lucaci

Au arbitrat: Gheorghe Sabau (Cluj) – Razvan Stefan (Bucuresti) si Ionut Bodea (Galati)

Sambata, in derby-ul grupei A, CSM Stiinta Baia Mare a invins in deplasare cu 20-16 pe Dinamo, reusind cea de a patra victorie din tot atatea meciuri jucate. Studentii au intalnit o echipa, care a intrat in teren cu orgoliul ranit, dupa infrangerea din etapa trecuta suferita la Arad, dispusa la sacrificii pentru a obtine victoria in fata campioanei. ~mpotriva cursului jocului gazdele deschid scorul in minutul 15, in urma unei lovituri de pedeapsa de la 35 m, dictata in urma unui ofside, transformata de Stanca, 3-0. in minutul 21, Barbuliceanu a intrat cu cotul in fata la I. Pop si a primit galben. Baimarenii domina teritorial, dar de fiecare data comit greseli de manuire a balonului cand se afla in apropierea terenului de tinta. Conform cursului jocului, in minutul 31, in urma unui atac prelungit al baimarenilor, balonul a circulat bine pe treisferturi, Csaba Gal a patruns si a marcat primul eseu, transformat de Ionut Dimofte, 3-7. Cu trei minute inainte de pauza, baimarenii au beneficiat de o lovitura de pedeapsa la 15 m de but, care a fost transformata de acelasi Dimofte, 3-10. Scorul la pauza a fost stabilit de Stanca, in urma transformarii unei penalitati, 6-10. Repriza secunda a debutat cu trei puncte pentru Dinamo, marcate de acelasi Stanca, 9-10. ~n minutul 49, gazdele au reusit o incercare prin Ivan, in urma unui atac pe treisferturi, transformata de Stanca si Dinamo a preluat conducerea, 16-10. ~n minutul 70, Barbuliceanu l-a lovit cu cotul pe Buzatu, care a fost scos pe targa, dar bucuresteanul nu a fost sanctionat disciplinar. Cu sase minute inainte de final, studentii au reusit cel de al doilea eseu, prin Dinis, in urma unui atac cu inaintarea, pe care l-a transformat Dimofte, 16-17. ~n ultimul minut de joc, Ratiu a primit cartonas galben pentru prabusirea unui mol, Dimofte a transformat penalitatea de la 25 m si a stabilit scorul final 16-20.