Rugby. Divizia Nationala – Farul Constanta – CSM Stiinta Baia Mare 27-14 (7-7)

Terenul “Farul II”. Spectatori circa 150. Farul< Tudosa (’41, Turashvili), Daniel Bejan (’41, Natriashvili), Graur (’41,  Sasu) – Mitu, Ageacai – Tavartkiladze, Carpo, Arhip (’60, Uchava) – Samkaradze,  Bulgac – Filip, D. Marian, Gheara, C. Nicolae – Matveev. Antrenor< Mircea  Paraschiv.

CSM Stiinta< Dico (’45, Birlea), Gorun, Balan (’65, B. Botezatu) – Hristache,  Cirtiu (’50, Marius Bejan) – Stoica, Ene (’45, Buzatu), Macovei – Eva, Dimofte (’58, Ailenei) – Catuna, Dinis, Gal (’60, Budusan), Ciuntu – I. Botezatu.  Antrenori< Eugen Apjok si Vasile Luaci.

Au arbitrat< Bogdan Milita – Danut Frasineanu si Razvan Stefan (toti din Bucuresti).

Sambata, la Constanta, CSM Stiinta a pierdut primul meci dupa 27 de victorii consecutive in campionatul Diviziei Nationale. Pentru echipa noastra acest esec nu este atat de important, deoarece se pare ca nu vom putea pierde primul loc in clasamentul play-off. Primele 20 de minute au apartinut jucatorilor baimareni, dar, din pacate, nu s-au concretizat pe tabela de marcaj. Constantenii au reusit primul eseu al meciului la primul atac, in minutul 20, prin Mitu, transformat de Filip, 7-0. Jucatorii nostri egaleaza in minutul 27, in urma incercarii inscrise de Constantin Ene si transformata de Ionut Dimofte, 7-7. La cinci minute dupa pauza, Mihai Macovei reuseste cel de-al doilea eseu pentru baimareni, pe care il transforma Dimofte, 7-14. Gazdele reduc din handicap in minutul 51, prin Filip, in urma unei penalitati, 10-14. Carpo marcheaza cea de-a doua incercare a gazdelor, in minutul 56, pe care o transforma Filip, 17-14. Constantenii inscriu cel de-al treilea eseu in minutul 60 prin Natriashvili, transformat de Filip, 24-14. Rezultatul final a fost stabilit cu un minut inainte de final prin Filip, care a transformat o lovitura de pedeapsa, 27-14.

Baimarenii vor juca miercuri, 15 septembrie, restanta cu CSU Arad.